A tübingeni alkalmazott gazdasági kutatások intézete (IAW) szerint a feketegazdaság 347,6 milliárd eurót tett ki 2010-ben, ami a hazai össztermék (GDP) 13,9 százalékának felel meg. Ez 4,2 milliárd euróval kevesebb az egy évvel korábbinál, és 1995 óta a legkisebb arány.
A csökkenés elsősorban annak köszönhető, hogy a gazdasági fellendülés hatására egyre többen találnak legális munkát. Tavaly 3 millió alá csökkent a munkanélküliek száma a 82 milliós országban, amire legutóbb a kilencvenes évek elején volt példa, a GDP pedig rekord tempóban, 3,6 százalékkal nőtt.
Az IAW szerint a GDP 2 százalékkal bővül az idén, a legálisan dolgozók száma így tovább növekszik, aminek hatására a feketegazdaság mérete alapesetben 2,95 milliárd euróval csökkenhet. Ugyanakkor nő a foglalkoztatás költsége, emelkednek a járulékok és a minimális órabér is több lesz, mint tavaly, ami fékezi a legálisan foglalkoztatottak számának növekedését. A feketegazdaság mérete így várhatóan 1,8 milliárd euróval csökken, 345,8 milliárd lehet, ami a GDP 13,7 százaléka, azaz 0,2 százalékponttal szorul vissza.
Bizonytalan, hogy milyen hatással járhat a munkaerőpiac megnyitása az úgynevezett új uniós tagországok előtt. Elképzelhető, hogy a májusi nyitást követően fehéredik a piac, legalizálják a már eddig is Németországban dolgozók munkaviszonyát, például az otthoni ápolás, időskori gondozás területén - áll az IAW tanulmányában.
Az intézet módszertana szerint a feketegazdaságba tartozik az illegális munkavégzés mellett valamennyi egyéb, bűncselekménnyel összefüggésbe hozható gazdasági tevékenység. Németország a legfejlettebb ipari országokat tömörítő OECD-ben ebből a szempontból a középmezőnyben áll. Az OECD-tagok közül Görögországban a legmagasabb, a GDP arányában számolva 25,8 százalékos a feketegazdaság aránya, a legalacsonyabb, 7 százalékos pedig az Egyesült Államokban.
MTI