3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vajon ennyi volt a 2018-as "flashcrash"? Lesz még lejjebb? Vagy innen újra kezdődik az emelkedő trend?

Nyilvánvalóan erre a kérdésre szeretne választ kapni minden részvénybefektető, s bár a tutit senki nem tudja, én úgy vélem, hogy ez a pánik inkább egy új trend kezdete, amikor a nyugodt felfelé mozgás helyett vad mozgások lesznek.

2017-ben, különösen annak második felében nagyon sok friss pénz áramlott a részvénypiacra, és mindenféle felelőtlen befektetésekbe (kiemelten a Bitcoinba, de volt sok más is). A szereplők kezdték elfogadni a TINA-szabályt: a nullkamatok és pénznyomtatás világában nincs alternatívája a részvényeknek (There Is No Alternative). Ez volt gyakorlatilag az az elv amely éveken át felfelé hajtotta a piacokat, s végre konszenzussá, elfogadott alapelvvé vált. Van azonban egy kisebb probléma: a jegybankárok megváltoztatni látszanak politikájukat, erről írtam is január közepén: //mfor.hu/cikkek/makro/Osszeomlas_es_320_forintos_euro_is_johet_Zsiday_szerint.html

Ahogy akkor írtam: "...a fundamentumok már fordulóban vannak és véget ér a nullakamat+növekedés (Goldilocks) csodakorszaka. Azt gondolom, hogy könnyen fennáll annak a lehetősége, hogy ebből pár héten-hónapon belül 10-30%-os részvénypiaci esés jöjjön, amikor a valóság szembejön az álmokkal."

A fundamentumok pedig valóban fordulóban vannak. USA-ban már szemmel látható a kamatszint, és más országokban is jelentős hozamemelkedés zajlik/zajlott, miközben a pénznyomtatás mennyisége (lásd a cikk alján a mellékelt képen a kumulált nagy jegybanki pénznyomtatást fekete vonallal) lecsökken, majd várhatóan negatívba vált - ilyen évek óta nem volt! A jegybankárok fújták az elmúlt évek eszközárbuborékát, és most megpróbálják leengedni - pont akkor amikor egyre többen kezdték elhinni, hogy márpedig az örökké fennmarad. Ehhez járult még hozzá az is, hogy rendkívül sokan játszottak az alacsony voltilitásra, ami a volatilitás megugrása esetén hirtelen hatalmas stop-loss-okhoz, és a volatilitás további emelkedéséhez vezet: rendkívül sok pozitív visszacsatolást vittek a rendszerbe, éppen úgy, mint 1987-ben a "portfolio-biztosítás", amely miatt a derivatívok összeomlása magával rántotta az azonnali piacot, ami tovább nyomta le a derivatívok árát, s így került akkor sor a történelem legnagyobb napon belüli árfolyamesésére. Most is kissé hasonló a helyzet, csak nem az S&P 500 határidő, hanem főleg az opciós piac felől érkezett/érkezik a probléma.

Ha mindezeket összeadom, akkor arra jutok, hogy a bika szellemisége valószínűleg megtört, és heves, csapkodó piac lesz, amíg a szereplők alkalmazkodnak az új valósághoz, ahol bár a gazdasági növekedés fennmarad (ami pozitívum), de a jegybanki politika már inkább szűkítő (ami negatívum). A két faktor egymás ellen hat, és úgy látom, hogy a második, negatív faktor még nincs teljesen beárazva, emiatt továbbra is magas volatilitás lehet, illetve úgy vélem jó esély van új részvénypiaci minimumokra a következő hetek-hónapok során, habár a meglepetés ereje már nem olyan nagy, mint korábban...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!