Havi szinten nőtt a termelés, szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 3,7 százalékkal haladta meg az augusztusit. Az adatok megegyeznek a korábban közölt előzetes számokkal.
A termelés volumene az év első kilenc hónapjában 21 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Az ipari export szeptemberben 13,8 az első kilenc hónapban 23,1, százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához mérten. A kivitel szeptemberi, jobb teljesítményéhez az is hozzájárult, hogy az előző hónapokkal ellentétben néhány ágazatban - a villamosberendezés-, a vegyianyag-, -termék-, illetve a gyógyszergyártásban - már nőtt az export, rendre 13,6, 7,3 és 6,0 százalékkal.
A szeptemberi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alágazat adta. Az év kilencedik hónapjában a feldolgozóipari export több mint egynegyedét kitevő járműgyártás kivitele 23,1 százalékkal maradt el a tavaly szeptemberitől, míg augusztusban 36,6 százalékos volt a visszaesés. Az első kilenc hónap járműipari export ja még mindíg 35,2 százalékkal kisebb mint az tavalyi év első háromnegyedében volt. A másik meghatározó alágazat, a feldolgozóipar legnagyobb exportját adó számítógép-, elektronikai-, optikaitermék-gyártás exportvolumene pedig 16,2 százalékkal csökkent szeptemberben
A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első kilenc hónapjában 15,4, szeptemberben 13,4 százalékkal voltak kisebbek az egy évvel korábbinál. Mindez elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze.
Az ipar január-szeptemberi belföldi értékesítése 13,1, a szeptemberi 16,3 százalékkal csökkent a múlt év azonos időszakihoz képest.
Valamelyes javultak a kilátások, lassult a rendelésállomány visszaesése. Szeptemberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 17,5 százalékkal visszaesett 2008 azonos hónapjához viszonyítvas ez március óta a legkisebb hanyatlás,így augusztusban 22 százalékos volt a csökkenés. Az új exportrendelések 17,6, az új belföldi rendelések 16,9 százalékkal csökkentek az előző haavi 22,6, illetve 22,8 százalékos volt. Az összes rendelésállomány 21 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Ez év szeptemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 14,5 százalékkal csökkent az augusztusi 19,8 százalékos zuhanást követően. Az előző havinál kisebb mértékű csökkenés a 2008. szeptemberi magas bázis ellenére következett be. Ebben a hónapban volt ugyanis utoljára növekedés a termelésben a válság előtt.
Az energiaipar - villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás - kibocsátása 24,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2008 szeptemberében. Egyrészt a gazdasági válsággal összefüggően lecsökkent energiaigény miatt, másrészt a tavalyinál melegebb időjárás hatására.
A jelentősebb súlyú ágazatok közül - az előző havi 38,9 százalékos csökkenéssel szemben - a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása 25,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezen belül a közúti gépjármű gyártásában nagyobb volt a visszaesés, mint az alkatrészgyártásban.
A feldolgozóipari termelés egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 14,6 százalékkal kisebb volt az előző év szeptemberinél. Az alágazaton belül a legnagyobb csökkenést az elektronikai alkatrész gyártása szakágazatban regisztráltuk.
Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3 százalékkal mérséklődött. Szerényebb mértékű volumenbővülés figyelhető meg a villamos berendezés - 5 százalék -, valamint a vegyi anyag, termék gyártásában, ez utóbb 0,9 százalékkal nőtt.
A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás termelése az előző év szintjén maradt, részben az alacsony bázis eredményeként.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első kilenc hónapjában - 11,7 százalékos létszámcsökkenés mellett - 10,8 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakánál.
MTI/Menedzsment Fórum