3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eurózóna gazdasága "masszívan gyengül", nem utolsósorban a német gazdaság lelassulása miatt - mondta hétfőn Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának tagja, az osztrák központi bank elnöke.

Az EKB eszközvásárlásainak, a mennyiségi könnyítésnek a kiterjesztése egy átfogó program keretében "értékes szerepet" játszhat az euróövezet gyengeségeinek leküzdésében - mondta Nowotny egy frankfurti pénzügyi konferencián. A bankár úgy értékelte, hogy az EKB monetáris politikája a középúton halad két szélsőség között, míg az Egyesült Államok a bankóprés legsebesebb fokozatba kapcsolására hív fel, a másik oldalon kevésbé expanzív irányvonalat sürgetnek.

"Az EKB mérlegfőösszegének el kellene érnie a 2012 eleji szintet, amely körülbelül 1000 milliárd euróval nagyobb a jelenleginél" - mondta Nowotny, támogatva ezzel Mario Draghi EKB-elnök múlt csütörtöki javaslatát. Az eszközvásárlások témakörén belül a megbeszélések az államkötvény-vásárlásra fognak összpontosulni, meg kell vitatni az előnyöket és a hátrányokat - tette hozzá. Nowotny arra is figyelmeztetett, hogy a jövő év első negyedében valószínűleg tovább csökken és "nagyon érzékeny tartományba kerül" az infláció az eurózónában. "A jegybankoknak általában megvannak az eszközeik az infláció megfékezésére, a deflációt azonban nehéz leküzdeni" - mondta Ewald Nowotny.

Az Eurostat legutóbbi adatai szerint novemberben csupán 0,3 százalék volt az infláció az euróövezetben, messze alatta maradt az EKB középtávú 2 százalékos inflációs céljának. Az EKB-ban régóta folyik a vita a követendő monetáris politikáról, az egyik legfőbb ellentét Mario Draghi bankelnök és Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke között feszül.

A német központi bank elnöke múlt pénteken hangsúlyozta, hogy az olcsó pénz politikája, amelyet a Fed és a japán jegybank követ, nem járna ugyanazzal a hatással, és ezért nem ültethető át egy az egyben Európába, mert Európában nincs központi kormány, ráadásul a túl olcsó hitelek egyes országokban késleltethetnék a szükséges reformok végrehajtását. Weidmann ezzel, immár sokadszor, oldalvágást intézett az EKB elnöke ellen, egy nappal azután, hogy Mario Draghi bejelentette: a bank a jövő év elején dönti el, hogy hoz-e újabb intézkedéseket az eurózóna pangó gazdaságának életre keltésére.

Weidmannt támogatva megszólalt Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is, hangsúlyozva, hogy véleménye szerint "az expanzív monetáris és költségvetési politika nem a megoldás, hanem a gazdasági bajok oka". Ugyanakkor Ewald Nowotny Draghi védelmére kelt.

"Az osztrák nemzeti bank álláspontja egyezik Draghiéval. Az EKB célja, hogy mérlegfőösszegének növelésével megállítsa a növekedés gyengülését és az infláció csökkenését" - mondta pénteken egy bécsi sajtótájékoztatón.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!