3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Nagy-Britannia egyedül maradt" - ez a közös kicsengése az előző napi EU-csúcsról szóló szombati brit sajtóértékeléseknek.

A szorosabb uniós integrációval egyébként kevéssé rokonszenvező konzervatív The Daily Telegraph elsőoldalas főcímében "Európa magányos emberének" nevezi David Cameron konzervatív párti miniszterelnököt. A tekintélyes jobboldali napilap szerint Cameron - aki a brüsszeli EU-csúcson vétójával megakadályozta, hogy a pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezet uniós szintű megállapodásként jöjjön létre - "határozott lépést tett Nagy-Britannia eltávolítására az Európai Uniótól".

A Telegraph szerint a kormányfő e döntése "örömmel tölti el ugyan a torykat, ám kérdéseket vet fel Nagy-Britannia uniós jövőjével kapcsolatban". Az európai vezetők és a konzervatív brit EU-szkeptikusok egyaránt úgy vélik, hogy Cameron - aki a brit kormányfők közül elsőként vétózott meg egy új EU-egyezményt - olyan pályára állította rá az országot, amely kifelé vezethet az EU-ból - áll a patinás konzervatív brit lap szombati írásában.

A szintén konzervatív The Times első oldalas főcíme szerint "Nagy-Britannia magára maradt". A lap szerint Cameron "leválasztotta Nagy-Britanniát Európáról egy történelmi horderejű vétóval, amely egy csapásra megváltoztatta az ország és a kontinens jövőjét". A The Times értékelése szerint mindazonáltal "egyetlen brit miniszterelnök sem fogadhatta volna el azokat a feltételeket", amelyeket az új uniós egyezménytervezet tartalmaz, és Cameronnak nem volt más választása, mint a vétó. Ha másképp tesz, azzal azt jelezte volna, hogy a brit kormány saját tárgyalási pozícióját sem veszi komolyan.

Súlyos következményei lehetnek annak, hogy Nagy-Britannia ennyire kisebbségi helyzetbe került, de az uniós megállapodás elfogadásának következményei még súlyosabbak lettek volna Nagy-Britannia szempontjából - áll a szombati The Times szerkesztőségi értékelésében.

A baloldali The Guardian szerint ugyanakkor a brit kormányfő vétójával "nemzedéknyi idő óta nem tapasztalt mértékben" vált bizonytalanná Nagy-Britannia helyzete az Európai Unión belül. A lap szerint azóta, hogy Nagy-Britannia 1973-ban csatlakozott az európai közösséghez, most először születik meg úgy egy alapvető fontosságú uniós egyezmény, hogy azon nem szerepel majd a brit miniszterelnök aláírása.

A brüsszeli csúcs napja jó eséllyel úgy vonul be a történelembe, mint az a pillanat, amikor Nagy-Britannia "megkezdte hosszú, magányos menetelését kifelé" (az EU-ból) - áll a vezető baloldali brit napilap elemzésében.

A liberális The Independent első oldalas főcíme szerint "Az EU otthagyta Nagy-Britanniát". A lap név nélkül idéz egy EU-diplomatát, aki szerint "ez a vég kezdete a brit EU-tagság szempontjából".

A The Independent saját elemzése szerint Nagy-Britannia "még" nem távozik az EU-ból, az unió azonban már magára hagyta Londont. A lap szerint Nagy-Britannia jövője a büszke elszigetelődés, hasonlóan a Kajmán-szigetekéhez, "csak az időjárás nem olyan jó".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!