3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2022-ben hozott nem nyilvános kormányhatározat szerint megbízatásuk idejére bizalmi vagyonkezelésbe kellene adniuk a minisztereknek a nyilvános részvénytársaságokban, valamint a kis- és középvállalkozásokban meglévő részesedésüket.

Az érintettek egyelőre titkolóznak: az rtl.hu közérdekű adatigénylésére, ugyanis egyik minisztérium sem árulta el, hogy a vezetője milyen céges érdekeltséget tett bizalmi vagyonkezelőbe. Szinte minden minisztériumtól azonos válasz érkezett: álláspontjuk szerint ez a kérdés nem tartozik a közérdekű adatok körébe.  

Orbán Viktor sajtófőnöke pedig azt közölte, hogy a miniszterelnöknek nincs semmilyen vállalati érdekeltsége, így neki „nincs teendője”.

Tehát még kevésbé lesz átlátható a miniszterek vagyoni helyzete annak a nem nyilvános kormányhatározatnak a következtében, amely bizalmi vagyonkezelőkbe tetetné a tárcavezetők meghatározott méretű céges érdekeltségeit – tudta meg a portál. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek van olyan érdekeltsége, amelyet bizalmi vagyonkezelésbe adott át az SBA Invest Kft-nek, és ott egyszerre jelenik meg vagyonrendelőként és kedvezményezettként. Erről az érdekeltségről azonban a vagyonnyilatkozatból nem derül ki további információ.Fotó: MTI
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek van olyan érdekeltsége, amelyet bizalmi vagyonkezelésbe adott át az SBA Invest Kft-nek, és ott egyszerre jelenik meg vagyonrendelőként és kedvezményezettként. Erről az érdekeltségről azonban a vagyonnyilatkozatból nem derül ki további információ.Fotó: MTI

Információik szerint ugyanis egy 2022-ben hozott határozat kimondja: a kormány célja, hogy a miniszterek megbízatásuk idejére vagyonrendelőként bizalmi vagyonkezelőknek adják át.

Azt nem tudni, hogy a határozat miért nem érinti a zrt.-ket, valamint hogy még mindig érvényben van-e, az rtl.hu erre vonatkozó kérdéseire ugyanis nem érkezett válasz.

A kormány a miniszterekre vonatkozó szabályozást is az úgynevezett 4000-es határozatként fogadta el, ami annyit jelent, hogy a döntés ugyan nem titkos, de nem is nyilvános. Ehhez hasonló módon határoztak a kormányzati szerveknél dolgozók plusz juttatásáról, a home office-ról, a kirúgott katonák elhelyezkedésének megnehezítéséről, de még az állami leépítésekről is. Az úgynevezett 4000-es kormányhatározatokban rögzítik ugyanis a kormány irányítása alá tartozó dolgozók munkaügyi kérdéseivel kapcsolatos döntéseket.

Az elfedés egyes trükkjei mellett az is lehet, hogy a cég mellett egy sokkal nagyobb vagyonelemet (például ingatlanokat) is átad a vagyonkezelőnek, de miután csak a vállalati érdekeltségre lehet majd következtetni a cégadatbázisból, a többi rész teljesen rejtve maradhat.

„A szabályozásnak azonban létezhet egy jószándékú olvasata is: a vagyonrendelő (jelen esetben a miniszter) ugyanis nem utasíthatja a bizalmi vagyonkezelőt, tehát a határozattal azt is eléri a kormány, hogy a tárca vezetője nem üzletelhet a bizalmi vagyonkezelésbe adott cégével vagy céges részesedésével, amíg a bizalmi vagyonkezelés (a miniszteri pozíció) fennáll” – mondta Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója.

Hozzátette: Ha minden miniszteri vagyon esetében azt szorgalmazná a kormány, hogy kerüljön bizalmi vagyonkezelőhöz, akkor a képlet egyszerűbb lenne, mert azt gondolhatnánk, hogy el akarják távolítani a vagyont a kormánytagtól. Érdekes módon viszont csak a látható vagyonelemeket rendelnék bizalmi kezelésbe, így tehát sokkal gyanúsabb a szabályozás.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!