3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Versenyképes bérrel, a továbbképzés biztosításával lehet megtartani a munkaerőt.

Átfogó kutatásban vizsgálták meg, hogy a munkahelyi fluktuáció mely ágazatokat viseli meg leginkább, és mely munkakörökben, szakmákban okozza a legnagyobb problémát.

Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

A Szent István Egyetem projektje - melyben közreműködött a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége valamint a Selye János Egyetem, támogatóként a BDO Magyarország - alapján az a következtetés adódik, hogy az egyik legnagyobb mozgás a versenyszféra fizikai állományában volt az elmúlt időszakban. Ugyanakkor - a kutatást végzők szerint meglepő módon - a közszférában nem tapasztaltak ilyen erős hatást a fizikai dolgozók körében.

Figyelemre méltó megállapítás, hogy csak a válaszadók fele jelzett 10 százaléknál alacsonyabb fluktuációs mértéket (fluktuációs százalék egyenlő az adott munkaköri csoportból kilépők száma osztva a munkaköri csoport átlagos állományi létszámával, utóbbit 100 egységgel szorozva).

A felmérés szerint a versenyszférában a szolgáltató szektorban okozza a legnagyobb kihívást a munkaerő elvándorlása. A kutatóknak sikerült beazonosítaniuk azokat a munkaköröket, ahol a legégetőbb probléma volt a munkaerő pótlása (a teljes mintában):

1. Mérnök

2. Adminisztrátor

3. Orvos

4. Tanácsadó

5. Informatikus

6. Fizikai dolgozók

7. Könyvelő

8. Értékesítő

Ennél is konkrétabban: az orvosok, állatorvosok, értékesítő menedzserek, betanított munkások, adminisztrátorok, pincérek/felszolgálók, informatikusok, felsővezetők álláshelyeinek betöltése miatt fő a leginkább a fejük a munkaadóknak.

Ha csak a versenyszférát nézzük, így fest a lista:

1. Informatikus

2. Karbantartó

3. Programozó

4. Gépkocsivezető

5. Repülőgép szerelő

6. IT szakemberek

Külön az iparra is készült rangsor:

1. Fizikai munkakörök

2. Mérnök

3. Hegesztő

4. Repülőgép szerelő

5. CNC gépkezelő

A közszférában pedig rájuk van a legnagyobb szükség:

1. Mérnök

2. Orvos

3. Takarító

4. Adminisztratív munka

5. Gépészmérnök

A közszférában főleg a szakképzett gépészmérnökök és műszaki mérnökök iránt van nagy kereslet, az egészségügyben pedig az orvosokon kívül a szakápolói és közegészségügyi szakértői posztok betöltése nem megy könnyen.

Mi az oka, mit lehet tenni?

Az okok között leginkább a bérviszonyokat említették, továbbá a versenytársak munkaerő-elszívó hatását. (Fontos felhívni a figyelmet, hogy a kutatás alapjául vett időszak óta további béremelések történtek a nemzetgazdaságban, vagyis azóta javult a bérhelyzet.) Természetesen a külföldi munkavállalást is megemlítették a válaszadók, akik az oktatás rendszer problémáit szintén megjelölték. A legkevésbé egyébként a közlekedési infrastruktúra állapotát okolják a fluktuációért.

Kiutat mindebből pedig a teljesítménybérezés, a munkával összefüggő továbbképzés biztosítása, a megfelelő ösztönzési rendszerek és állami támogatások jelenthetik a válaszadók szerint. A kutatás külön kitér a Z generáció igényeire: számukra egyre fontosabb a családbarát hozzáállás, a kellemes munkahelyi légkör, a képzési programok, egyéni fejlesztési tervek és a szakmai elismerés.

A felmérést 2018 III. negyedévében végezték, 152 vállalat/szervezet megkérdezésével, ebben a megoszlásban:

  • Ipar 27%
  • Kereskedelem 12%
  • Pénzügyi szektor 7%
  • Informatika 4%
  • Szolgáltatás 20%
  • Közigazgatás 14%

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!