Gowin vezető uniós tisztségviselőkkel folytatott tanácskozása után újságírók előtt azt mondta, hogy Lengyelország belátja, hogy pénzügyi károkat okozna Lengyelországnak és más uniós tagállamoknak is, ha Varsó megvétózná a következő hétéves költségvetést és a helyreállítási alapot.
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy egy lengyel vagy magyar vétó esetében az uniónak ideiglenes költségvetése lenne, amely - ellentétben néhány lengyelországi véleménnyel - nem lenne előnyös Lengyelország számára, és nem lenne jó a másik 26 tagállamnak sem. Így hát mindenki érdeke, hogy kompromisszumot találjunk - mondta Gowin. Hozzátette: a kompromisszum akkor lehetséges, ha az EU vezetői elfogadnak egy kötelező erejű nyilatkozatot a jogállamisági feltétel magyarázatáról.
"Ezzel a magyarázó nyilatkozattal az Európai Tanács világossá tehetné, hogy a jogállamisági határozatot nem használnák fel arra, hogy ok nélkül nyomást gyakoroljanak egyes tagállamokra olyan témákban, amelyeknek nincs köze az uniós pénzek helyes felhasználásához" - fejtette ki a lengyel politikus.
Gowin beszámolt arról is, hogy az Európai Bizottság képviselői csütörtökön egyértelművé tették számára: ha Lengyelország és Magyarország továbbra is ragaszkodik a vétóhoz, akkor az EU kénytelen lesz megkerülni őket, és a 25 tagállam együttműködésével fogja elfogadni a helyreállítási alapot.
"A lengyel gazdaság nagyon jól teljesít, és a jövő évet túlélné azon források nélkül is, amelyektől egy esetleges ideiglenes költségvetés miatt elesne. Viszont még mindig van mozgástér a megegyezésre, és úgy gondolom, meg is fog születni ez a megegyezés" - mondta Jaroslaw Gowin.
Laptársunk, a Privatbankar.hu ebben a cikkben számolt be részletesen a vétóval kapcsolatos addigi és várható fejleményekről.