A német államminiszter is megvonná az uniós forrásokat azoktól az EU-tagállamoktól, amelyek nem tartják be a demokrácia játékszabályait.
„A többéves pénzügyi keretekről szóló tárgyalásokon támogatom az Európai Bizottság javaslatát, miszerint a jövőben az uniós pénzek kifizetését a jogállami elvek betartásához kell kötni”
- írta Michael Roth a német Die Weltben a minap megjelent cikkében.
Már csak látszat a jogállam
A szociáldemokrata politikus indoklásként kifejtette: az EU nem csak közös piac, hanem mindenekelőtt egy értékközösség.
„Néhány EU-államban, mint például Lengyelországban, Magyarországon vagy Romániában olyan fejlemények vannak, amelyekről nem szabad hallgatni. Amikor megkérdőjelezik a demokráciát és kiüresítik a jogállami alapelveket, akkor a szabályokon alapuló együttélésünk alapját teszik kockára. Határozottan kell reagálnunk, ha ezeket az elveket támadás éri.”
Az államminiszter (a német külügyminisztérium Európa ügyi államtitkára) azt is javasolja, hogy minden uniós tagállam – önkéntes alapon – vesse alá magát a jogállamiság helyzetére vonatkozó rendszeres vizsgálatnak. Amennyiben hiányosságok derülnek ki, akkor az adott államnak a következő évben be kell számolnia arról, hogy milyen konkrét lépéseket tett azok orvoslására.
A CEU-ügyön is kiakadt
Michael Roth emellett további javaslatokkal – eurózóna elmélyítése, kapcsolat fejlesztése az EU-val szomszédos államokkal – is előállt annak érdekében, hogy „felébressze Európát”, amely szerinte most egyfajta midlife crisis-ben van.
A német államminiszter már korábban is számos alkalommal bírálta a magyar kormányt. Novemberben például azt kifogásolta, hogy befogadta a hazájában korrupció miatt jogerősen elítélt volt macedón miniszterelnököt, Nikola Gruevszkit, legutóbb pedig a CEU távozásra kényszerítése ellen emelte fel a szavát.
Lemondta budapesti útját
Michael Roth kedden látogatott volna Budapestre, hogy részt vegyen Német-Magyar Fórumon, és tárgyaljon a magyar kormány képviselőivel, végül azonban lemondta látogatását. Titkársága a privátbankár.hu-val azt közölte, hogy betegség miatt maradt távol. A miniszter ugyanakkor németországi programjait nem mondta le, szerdán például előadást tartott egy berlini rendezvényen.
Mindez arra utal, hogy az államminiszter politikai okok miatt nem jött Budapestre. A Népszava szerint a német fél nagyon rossz néven vette, hogy a Német-Magyar Fórumon egy magyar miniszter és egy államtitkár is visszamondta a részvételt egy fiktívnek tűnő eseményre hivatkozva. A CEU Bécsbe költözésének a híre pedig - tesszük hozzá - az utolsó csepp lehetett a pohárban.
(Privátbankár.hu)