Hiába emelkedett az elmúlt években 800-1400 forintra az alkalmi munkák órabére, így sem lesz elég ember, hogy leszedje a hazai szamócát, írja a Népszava.
A napszámoshiány egyik oka, hogy sokan Ausztriába, Németországba mennek mezőgazdasági idénymunkára mert ott 8-10 eurós, 2500-3100 forintos órabérrel számolhatnak, nyilatkozta a lapnak Apáti Ferenc, FruitVeb-Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Van olyan szamóca nagytermelő, aki éppen a munkaerő hiány miatt hagyott fel ennek a gyümölcsnek a termesztésével.
A romániai, ukrajnai és vajdasági vendégmunkások megoldást jelenthetnének, de az első csoport inkább Olasz- vagy Spanyolországba megy már, a második csoport Lengyelországba art, a harmadik pedig jellemzően Ausztriát célozza be. A közmunkások sem orvosolják a munkaerőhiányt, mert bár a szamóca szürettel a bérük kétszeresét, háromszorosát is megkereshetik, jelentős részük nem rendelkezik még azokkal a minimális ismeretekkel sem, amelyek a kertészeti ágazatban elengedhetetlenek, így pedig alkalmazni sem lehet őket.
A szamócázást tovább nehezíti, hogy a legtöbb kertészeti ágazathoz képest is csak rövid időre képes foglalkoztatni az alkalmi munkásokat. A betakarítással, ültetéssel, földmunkával együtt is csak 4-6 hónapos elfoglaltságot jelent. Szedésnél ellenben hektáronként 8-15 napszámos is kéne, márpedig itthon 800-900 hektárnyi szamócaföld van.
Apáti szerint a helyzet nem fog javulni a következő 10 évben az elöregedés és kivándorlás miatt. A munkásokért folyó harc további béremelésekre sarkallhatja a gazdákat, ami viszont a gyümölcs árában fog lecsapódni.