4p

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb előrejelzése rontotta a jövő évi GDP-növekedésre vonatkozó prognózist. Matolcsy Györgyék szerint a magyar gazdaság 2024-ben legfeljebb 3,5 százalékkal fog bővülni, így a kormánynak nem lesz kötelessége nyugdíjprémiumot fizetni. Ám nem is lesz tilos.

Könnyen előfordulhat, hogy nem lesz lehetőség a 2024-es nyugdíjprémium kifizetésére. Mint arról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedd délutáni sajtótájékoztatójáról beszámoltunk, a jegybank közzétette a 2023. decemberi Inflációs jelentés inflációra és gazdasági növekedésre vonatkozó alap-előrejelzéseit. Matolcsy Györgyék a december közepéig ismert adatok alapján úgy látják,

2024-ben a bruttó hazai össztermék 2,5-3,5 százalékkal fog növekedni.

Ám a nyugdíjprémium kifizetését a törvény csak akkor teszi kötelezővé, ha a GDP növekedése az adott év novemberében várhatóan meghaladja a 3,5 százalékot. A jegybanki előrejelzésnek azonban még az optimista forgatókönyve is épphogy eléri ezt a mértéket.

A rossz hír az, hogy ez a prognózis immár egymás után második alkalommal alacsonyabb, mint amit az előző negyedévben jósolt az MNB. A jövő évre először 2021 decemberében mondtak prognózist, akkor 3-4 százalékos növekedést vetítettek előre, a kilátások a 2022. szeptemberi előrejelzésben 3,5-4,5 százalékra javultak. Ezt idén júniusig tartotta is a jegybank, ám szeptemberben, majd most, decemberben is 0,5-0,5 százalékkal csökkentették a növekedés várható ütemének alsó és felső határértékét.

A nyugdíjtörvénybe még Bajnai Gordon miniszterelnöksége alatt, 2009 tavaszán került be az a módosítás, mely szerint ha a tárgyévi GDP-növekedés várhatóan meghaladja a 3,5 százalékot, és a költségvetési hiánycél teljesülése is várható, akkor novemberben a kormányzat köteles nyugdíjprémiumot fizetni. E juttatásra azok jogosultak, akik már az előző évben is (legalább egy napig) és a tárgyév novemberében is nyugdíjasok voltak.

Hírét sem hallani a nyugdíjprémiumnak. Fotó: Depositphotos
Hírét sem hallani a nyugdíjprémiumnak. Fotó: Depositphotos

A nyugdíjprémiumot úgy kell kiszámítani, hogy a tárgyévi várható növekedés mértékéből le kell vonni 3,5-et, a különbözetet (de legfeljebb 4-et) pedig meg kell szorozni a november havi nyugdíj 25 százalékával, de legfeljebb 20 ezer forinttal.

A kormány a 2024-es költségvetést elég kirívóan optimista forgatókönyvvel, 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel tervezte. Ha ez a kedvező forgatókönyv válna be, akkor idős honfitársaink novemberben várhatóan 12 ezer forint körüli plusz juttatásra számíthatnának. Ennek érdekében a 2024-es költségvetésben 20,5 milliárd forintot el is különítettek erre a célra. Ám ha a jegybank jelenlegi prognózisát vesszük figyelembe, akkor még a leginkább derűlátó forgatókönyv esetén sem lenne kötelező nyugdíjprémiumot fizetni.

Ez pedig elég fájdalmas lenne a nyugdíjastársadalomnak. Mint arról nemrégiben beszámoltunk, az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérésben szereplő termékek ára két év alatt csaknem 40 százalékkal emelkedett, miközben a nyugdíjakat ennél kisebb mértékben, mindössze 35 százalékkal emelte meg Orbán Viktor. Az inflációt utánkövető nyugdíj-kiegészítésen felül a gazdasági teljesítményhez igazodó nyugdíjprémium szépségtapaszt jelenthetne ennek a különbözetnek az elfedésére.

Persze a törvény nem tiltja meg a plusz juttatás kifizetését akkor sem, ha nem teljesülnek a feltételek, csupán azt mondja ki, hogy ha azok teljesülnek, akkor kötelező adni. Bizonyára sokan emlékeznek arra, hogy a választások előtt, 2021 őszén Orbán Viktor miniszterelnök maga közölte, minden nyugdíjas egységesen 80 ezer forint összegű nyugdíjprémiumot fog kapni. Az intézkedés jóval nagyvonalúbb volt, mint amit a nyugdíjtörvény előír. Ugyanis a 2021-es GDP-növekedés 7,1 százalék volt, vagyis az általános szabályok szerint a legfeljebb 20 ezer forintot 3,6-del szorozva kellett volna kiszámolni az adott személynek járó nyugdíjprémium összegét. A vonatkozó kormányrendelet azonban azt rögzítette, hogy a szorzószám 4, az egyszeri juttatás összege pedig 80 ezer forint.

A kormány eredetileg még 2023-ra is tervezett nyugdíjprémiumot fizetni, a 2022 tavaszán elfogadott költségvetésben a 4,1 százalékra tervezett gazdasági növekedés után erre a célra még 24,9 milliárd forintot különítettek el. Miután 2022 végén kiderült, hogy a büdzsé már hatályba lépése előtt megbukott, az újratervezett 2023-as költségvetésben már csak 1,5 százalékos bővüléssel számoltak, nyugdíjprémiumra jelképesnek nevezhető 1 milliárd forintos tartalékot képeztek.

A megint megér egy misét, hogy a 1,5 százalékos növekedés is csak álom maradt. Akárcsak az idei nyugdíjprémium.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!