Szíjj László is mindent elkövet annak érdekében, hogy egyre nagyobb legyen a cégbirodalma. Az Opten adatbázisa szerint a főleg az építőiparban terjeszkedő NER-milliárdos új korlátolt felelősségű társasággal jelentkezett: április 28-án jegyezték be a Lunea Global Kft. névre keresztelt vállalkozását. Nem bonyolította túl a tulajdonosi viszonyokat a tiszakécskei üzletember, hanem közvetlenül a saját nevére vette a szervezetet.
Főtevékenységén kívül egyéb másra nem is vállalkozik a Lunea Global Kft., így kizárólag üzletviteli, egyéb üzletvezetési tanácsadással kívánnak foglalkozni a jövőben. Ez egy közkedvelt és kellően tág tevékenységi kategória. A hivatalos meghatározás szerint ebbe az szakágazatba tartozik az üzleti vállalkozások és egyéb szervezetek számára nyújtott tanácsadás, útmutatás és közreműködő segítségnyújtás a vezetést érintő kérdésekben, mint például társasági stratégia és szervezeti tervezés, az üzleti folyamat áttervezése, a vezetés korszerűsítése, költségcsökkentés és más pénzügyi kérdések, marketingpolitika, humánerőforrás-politika kialakítása, gyakorlati alkalmazása és tervezése, bér- és nyugdíjazási stratégia tervezése, termelés ütemezése és ellenőrzés tervezése. Azt egyelőre nem tudni, hogy Szíjj László kinek akar tanácsokat adni, azt sem lehet kizárni, hogy leginkább a saját többi cége számára fog.
Fotó: Duna Aszfalt
Bár a milliárdos vállalkozó az elmúlt években főként az építőiparban ért el látványos sikereket – elsősorban a Duna Aszfalt Zrt. révén –, a tanácsadás sem áll tőle távol. Új cége központja ezúttal nem Tiszakécskén, hanem a budai üzleti élet szívében, a XII. kerületi Nagy Jenő utca 12. szám alatt található. Ugyanez az épület ad otthont több ingatlanos érdekeltségének, valamint a Minerva Zrt.-nek is, amely elsősorban vagyonkezeléssel foglalkozik, de igény szerint tanácsadást is végez.
A Lunea Global Kft.-ről egyelőre annyi tudható, hogy ügyvezetője Csíkos Ágnes lett. Az Opten adatbázisa szerint jelenleg más cégben nem tölt be vezető szerepet, korábban azonban éppen az említett Minerva Zrt.-nél dolgozott felelős pozícióban, és ott már hozzájárult Szíjj László vállalkozásainak működéséhez.
Szíjj László viszonylag ritkán gründol vagy vásárol magának új vállalkozást, de azért mostanában viszonylag aktív. Lapunk írta meg, hogy tavaly decemberben szerezte meg a Duna Aszfalt Zrt. a cseh hátterű Subterra-Raab Kft.-t. Az alagútfúró cégnek azóta más nevet adott, ma már Duna Rába Építő Kft. formában működik. Így még könnyebb lesz összetéveszteni egymással a NER oszlopos tagjának különböző vállalkozásait, ugyanis létezik Duna Hídépítő Kft. és Duna Útépítő Kft. nevű cége is.
A 100 leggazdagabb magyar című kiadvány 2024-es összesítése szerint Szíjj László a hatodik leggazdagabb magyar 300 milliárd forintra becsült vagyonnal. Ő volt a tulajdonosa a Lady MRD nevű luxusjachtnak, aminek a fedélzetén korábban Mészáros Lőrinc és Szijjártó Péter külügyminiszter is megfordult. A biztos jövő szite borítékolható: a Mészáros Lőrinc és Szíjj László konzorciuma alapította Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. 2022-ben 35 évre nyerte el a hazai gyorsforgalmi úthálózat kezelését.
A Transparency Magyarország által márciusban publikált Tenderbajnok című elemzés Szíjj Lászlót a harmadik helyre hozta ki a 2021-2023 közötti időszak közbeszerzéseit vizsgálva. Az útépítésben taroló Szíjj László esetében az elemzés szerint a keretmegállapodások tették ki a hét érintett, általa tulajdonolt vállalaton keresztül elnyert, összesen 758 milliárd forint értékű eljárás zömét. Mindez arra is rávilágít a Transparency szerint, hogy a közbeszerzési rendszeren belül a keretmegállapodások értékének aránya jelentősen növekedett. Ezt azért látják aggasztónak, mert az ilyen eljárások hosszú évekre lezárhatják a versenyt, és sokszor nem biztosítják az átláthatóságot.