Nagy kihívás elé állította a 2010-ben hatalomra kerülő Orbán-kormányt a munkaerőpiac. A válság utáni években ugyanis csak egyre rosszabb statisztikák láttak napvilágot, melyek a foglalkoztatottak számának csökkenéséről és a munkanélküliség növekedéséről árulkodtak. A piacot ért sokkot számos eszközzel lehet enyhíteni aktív és passzív foglalkoztatáspolitikai megoldások segítségével, a megoldás azonban főként a hosszú távon legkevésbé hatásosabb, rövid távon viszonylag gyors és látványos eredményeket generáló közfoglalkoztatás felpörgetésén alapult. Emellett drasztikus beavatkozásról is döntöttek, ez a közfoglalkoztatás beindítása mellett a munkanélküliségi támogatások megnyirbálást jelentette.
Korábbi cikkünkben már kielemeztük, hogy az állami foglalkoztatás mentén mennyire kettészakadt az ország, hogy már nemcsak az egyén szintjén nehéz kiszakadni a közmunkás-létből, de egyes megyékben már ez az, ami életben tartja a munkaerőpiacot. Ám azok sincsenek sokkal jobb helyzetben, akik munkanélküliként próbálnák megoldást találni a problémájukra.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatai szerint idén februárban az átlagos regisztrációs idő szinte kereken 1 év volt, 367 nap. Az időtartam januárhoz képest 17 nappal rövidült le, ez azonban csak szezonális hatások eredménye, hiszen a korábbi években is februárban rendre nagyobb léptékkel csökkent az átlagos regisztrációs idő. Azt, hogy lényegesebb, pozitív változás nem történt ezen a területen, jól jelzi, hogy 2017 februárjához képest mindössze 4 nappal kevesebb az idei adat.
Sokkal kiábrándítóbb a kép akkor, ha azt nézzük, milyen változás történt 2010-hez képest. Noha akkor februárban még nem vették át Orbánék a kormányzást, a munkaerőpiac éven belüli jellegzetességei miatt pontosabb eredményt kapunk, ha 2010 februárjához viszonyítjuk a mostani adatot.
A mostani 367 nappal szemben akkor átlagosan 327 napig, vagyis több mint egy hónappal rövidebb ideig volt állás nélkül egy munkanélküli. Erre azonban magyarázatot adhat az is, hogy az elmúlt években a munkaerőpiac a folyamatos javulásával már felszívta a "kapósabb" álláskeresőket, akik végzettségüknél, lakóhelyüknél fogva könnyebben el tudnak helyezkedni. A kínálati oldalt mára alkotó munkanélküliek pedig valószínűleg a piac perifériájához tartoznak alacsonyabb végzettségükből vagy a keresleti oldal igényeitől eltérő adottságukból fakadóan. Így pedig értelemszerűen növekszik az átlagos regisztrációs idő is.
A kedvezőtlen irányú folyamatot tükrözi vissza ha a havi adatokból éves átlagokat számolunk. 2010-ben 351 nap volt az átlagos regisztrációs idő, a válság utáni időszak mélypontján, 2012-ben 326 nap, tavaly pedig már 384 napig volt átlagosan állás nélkül egy munkanélküli.