4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kezdeményezésére tavaly megalakult szervezet azonban nem az állam, hanem a vállalkozók feladatává tenni, hogy a zömében 30 év alattiak lakhatási gondjai enyhüljenek.

Évről évre nőnek a hazai lakásárak, amiben a lakosság javuló jövedelmi helyzete mellett az otthonteremtési kedvezmények is hozzájárultak – mutatott rá Fábián Gergely, az MNB ügyvezető igazgatója egy mai sajtótájékoztatón. Valamint a befektetési célú kereslet növekedésének, amely azonban 2019 második felében már érzékelhetően csökkent, ami pont a megemelkedett árszint mellett annak is betudható, hogy magas, évi 5 százalék körüli átlaghozama miatt sokan ingatlan helyett a Magyar Állampapír Pluszba tették a pénzeiket.

Bár a reálbérek kétségtelenül nőttek, nem olyan mértékben, hogy azok lépést tudtak volna tartani a lakásárak emelkedésével, emiatt a háztartásoknak erőn felül kell költeniük a lakhatásra. Közülük sokan emiatt csak nem megfelelő minőségű vagy elhelyezkedésű ingatlant képesek vásárolni. Ez különösen Budapesten szembetűnő, ahol a lakásárak jövedelmeket meghaladó emelkedése a külső, olcsóbb kerületek felé tereli a potenciális ingatlanvásárlókat.

Amint arról már lapunk is többször megemlékezett, bár viszonylag sok lakás épül, még a tavalyi közel 20 ezres mennyiség is messze elmarad a válság előtti szintektől, aminek következtében a magyar lakóingatlanok megújulási rátája historikusan és régiós összehasonlításban nagyon alacsony. S ebben nem is várható javulás, miután 2021-től az új lakások kínálatának jelentős visszaesése várható.

Ez több okra vezethető vissza. A lakásépítések egészséges felfutását leginkább a szakképzett munkaerő hiánya korlátozza, ami az építés minőségére is negatívan hat. Emellett az is hátráltató tényező, hogy az építőipar számára a kereskedelmi ingatlan- és állami beruházások vonzóbbak a lakópark-projektekhez képest.

A magas ingatlanárak miatt sokan – zömében a 30 év alatti fiatalok – rákényszerülnek arra, hogy béreljenek. Csakhogy a bérleti díjak is rendkívül magasak, azok jövedelmekhez viszonyított aránya például Budapesten az európai átlag felett van. Egy egyszobás fővárosi lakás bérleti díja az átlagos jövedelem közel felét viszi el. A tipikus albérleti díj kifizetése után vásárlóerő-paritáson mérve Budapesten marad a háztartásoknak az egyik legkevesebb elkölthető jövedelme.

A lakosság 5 százaléka bérel piaci alapon lakást. Magyarországon a bérlakáskínálat volumene alacsony és a lakásbérleti piacot a magánbérbeadók uralják, vállalkozói bérbeadók gyakorlatilag nincsenek jelen a hazai piacon. Aminek az MNB szerint az az oka, hogy a szabályozás ellenérdekeltté teszi az ingatlanszektor intézményi szereplőit abban, hogy belefogjanak bérlakások létesítésébe. Márpedig a bérleti díjak növekedésének megállításához, esetleg csökkenéséhez a kínálat emelkedése, vagyis bérlakások építése is hozzájárulhat.

A helyzet megváltoztatása érdekében a Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testület az alábbi javaslatokat fogalmazta meg:

  1. Az újlakás-kínálat növelése hosszú távon. Tudatos és célzott gazdaságpolitikával az újlakás kibocsátás egészséges szintjének meghatározása és biztosítása. Otthonteremtési kerekasztal létrehozása. Kihasználatlan állami és önkormányzati telkek, valamint barnamezős területek széleskörű hozzáférésének biztosítása a fejlesztők számára, a spekulációs telektartás ellenösztönzése.
  2. Vállalkozói bérlakásszektor fejlesztése, vállalkozói bérlakásprogram kialakítása. Hosszútávú vállalkozói bérbeadás esetén kedvezményes áfakulcs biztosítása. A bérlakáspiac átfogó újragondolása, szabályozás kialakítása. Célzott, hosszú távú, alacsony fix kamatozású hitel nyújtása hosszú távú bérbeadás esetén.
  3. Az építőipar hatékonyságának növelése, a hazai alapanyaggyártás ösztönzése Az építőipari képzés fejlesztése, és az építőipari szakmunka presztízsének emelése. A hazai építőipari alapanyaggyártás ösztönzése és fellendítése. Az építőipari gépesítettség növelése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!