2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Biztosra ígérik a lisztáremelést erre a hónapra - kevés és gyenge minőségű búza termett Magyarországon. Ez a kenyér árát is tovább emelheti, pedig már így is 10-15 százalékot drágult tavalyhoz képest.

Kevés és gyenge minőségű a búza

Ebben a hónapban lisztáremelés lesz, ez biztosra vehető - mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. vezérigazgatója. Magyarországon ugyanis a tavalyinál mintegy félmillió tonnával kevesebb, 4,7-4,8 millió tonna búza termett, ráadásul gyengébb minőségben a szokásosnál. Az idei termésen belül az étkezési minőség aránya a szokásosnak csak a fele, csupán mintegy 30 százalék a lap szerint.

A jó minőségű búza iránti kereslet a szokásosnál is élénkebb volt az idén, ez pedig megemelte az árakat. Így a liszt is drágább lesz: Lakatos Zoltán úgy számol, hogy a malmok átadási árának emelése 3-5 százalékos lehet, és végighalad az egész termékláncon, tehát a sütőipari termékek ára is magasabb lesz.

Fotó: MTI/Nemes János
Fotó: MTI/Nemes János

Már így is 10-15 százalékos kenyéráremelésnél járunk idén

Az év elején az alapanyagok, az energiahordozók árának emelkedésével és a bérek növekedésével párhuzamosan a pékségek is emeltek áraikon: a beharangozott 10-15 százalékos áremelkedés pedig pontosan meg is valósult. A Privátbankár.hu Árkosár-felmérésének adatai szerint 2020 eddigi hónapjaiban átlagosan 13 százalékos volt a félbarna kenyér árának emelkedése az előző évhez képest; az egyes hónapokban éppen 10-15 százalék közötti volt az éves áremelkedés mértéke (a januári kiugró 18 százalékos és a júniusi 7 százalékos adattól eltekintve). 

A kenyér átlagára egyébként szűk sávban mozog idén, a hipermarketekben hónapok óta 256 forint az átlag. Ha erre 3-5 százalékos emelkedést hoz a liszt drágulása,

az 263-269 forintos kilónkénti átlagárat jelent a legolcsóbb kenyérfajtánál,

ha más áremelő tényezők nem befolyásolják a végtermék árát.  (Természetesen a különböző kovászos, magos, rozsos, kézműves stb. változatok ennél lényegesen magasabb árfekvésben vannak, kilónkénti áruk az 1000 forintot is meghaladhatja.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!