"Szerintem ez minden szempontból botrány" - mondta Robert Golob szlovén kormányfő, megjegyezve, hogy a kereskedőknek előre kellett volna látniuk a kereslet növekedését, és jobban fel kellett volna rá készülniük.
"Ügyelni kellett volna arra, hogy ne fogyjon el az üzemanyag országszerte egyszerre" - fogalmazott.
Úgy vélte: a helyzettel előre lehetett számolni, és megfelelő lépéseket lehetett volna tenni.
Golob jelezte: még várja a piaci ellenőrök jelentését, akik megvizsgálták, hogy a kiskereskedők betartották-e a jelenlegi árszabályozást, valamint ellenőrizték az eladásokat és készleteket, továbbá a fogyasztóvédelmi előírásokat.
Luka Mesec munkaügyi miniszter szerint spekulációról van szó, és az üzemanyag-kiskereskedők szándékosan nem akartak üzemanyagot eladni az áremelés előtt.
"Ez azt jelenti, hogy a válságot a saját profitjuk növelésére használják fel, és az embereket szegénységbe taszítják, hogy pénzt kereshessenek a krízis idején" - húzta alá.
Hozzátette: ez nem csak tisztességtelen, hanem erkölcsileg is helytelen, és "a legszigorúbb büntetést" kell kapniuk a spekulánsoknak.
A hétvégén megnőtt a kereslet az üzemanyagok iránt, miután a kormány a múlt héten úgy döntött: június 21-től megszünteti az árszabályozást, amely szerint az 95-ös benzin kiskereskedelmi árát 1,560 euróban, nagykereskedelmi árát 1,540 euróban, a dízel üzemanyag kiskereskedelmi árát 1,668 euróban, nagykereskedelmi árát 1,648 euróban határozta meg. Ehelyett az autópályákon kívüli töltőállomásokon rögzítik a kiskereskedői árrést, míg az autópályákon teljesen liberalizálják a díjszabást.
Ennek a következménye az lett, hogy vasárnap üzemanyagellátási problémák léptek fel az országban. Voltak benzinkutak, amelyek hétfőn már ki sem nyitottak.
A kereskedők azzal védekeztek, hogy az üzemanyag iránti kereslet jóval meghaladta a hosszú távú napi átlagot, ez pedig egyes kutaknál hiányhoz vezetett. A kormány azonban spekulációt lát a háttérben, és ellenőröket küldött a terepre.
(MTI)