Az Európai Parlament (EP) Költségvetési Ellenőrző Bizottsága pozitív és negatív jeleket is azonosított magyarországi látogatása során. Nem akarja büntetni Magyarországot, és azt szeretné, ha az uniós pénzek minél előbb eljutnának a magyar társadalom egészéhez. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha a magyar kormány maradéktalanul átülteti a gyakorlatba a Brüsszel által megszabott feltételeket, többek között a 27 úgynevezett szupermérföldkövet – mondták a küldöttség tagjai a budapesti vizitjüket lezáró mai sajtótájékoztatójukon, amiről laptársunk, a privatbankar.hu számolt be.
A portál emlékezetett: a küldöttség azért látogatott Budapestre, hogy tájékozódjon a jogállamisági feltételességi mechanizmussal és általában az uniós költségvetés védelmével kapcsolatos, folyamatban lévő ügyekről. Ennek keretében a helyreállítási és ellenállóképességi mechanizmus (a Helyreállítási Alap) magyarországi működtetésére kialakított folyamatokat és ellenőrzési mechanizmusokat is megvizsgálták.
A hattagú küldöttség néppárti, zöld és szociáldemokrata képviselőkből állt, és alapvetően a korrupcióval, az uniós pénzek politikailag elfogult elköltésével és az igazságszolgáltatás függetlenségének kérdésével kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat.
Monika Hohlmeier, a delegáció vezetője kiemelte: azért jöttek Budapestre, mert felelősek az uniós pénzek védelméért, és aggódnak amiatt, hogy a pénz fair módon jut-e el a cégekhez és az emberekhez. Mint mondta, látnak pozitív fejleményeket, például a korrupcióellenes hatóság felállítását, ugyanakkor számos hiányosságot is azonosítottak, és bizonyos kérdésekre nem kaptak választ, például az Állami Számvevőszéktől.
Példaként említette, hogy Magyarország a szabadpiac része, és emiatt a piaci versenynek is fairnek kellene lennie, azaz nem megengedhető egyes szereplők diszkriminációja. Kiemelte azt is, hogy az uniós forrásoknak az egész társadalmat el kell érniük, és azoknak megfelelő módon kell hasznosulniuk. A tét majdnem 28 milliárd euró, ekkora összeg van jelenleg blokkolva, jegyezte meg - írta a lap.
Az újság később idézte Petri Sarvamaa néppárti EP-képviselőt, aki szerint nem pécézték ki maguknak Magyarországot, hiszen az EU egészében felügyelik az uniós pénzeket és a jogállamiságot, és nincsenek semmilyen párt ellen vagy párt mellett.
Arra a felvetésre, hogy mikor nyílhatnak meg a pénzcsapok, azt mondta: akkor, ha a magyar kormány minden feltételt teljesít.
Daniel Freund zöldpárti EP-képviselő pedig azt mondta: azt akarják, hogy az uniós pénzek ne csak Orbán Viktor miniszterelnök köreihez érjenek el. Ő is jelezte, hogy a lehető leghamarabb szeretnék megnyitni a pénzcsapokat.