4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Parlamenti adok-kapok a járandóságok értékállóságáról, a kormányzati illetékesek nyilatkozatai alapján az elmúlt két évben reálértéken nem javult az idősek pozíciója.

Már-már szokásosnak tekinthető kérdezz-felelek párbaj zajlott le a napokban Korózs Lajos és a kormány illetékese között: az ellenzéki parlamenti képviselő újfent a nyugdíjak értékállóságáról faggatta a kormány képviselőjét - a parlamenti írásbeli válaszadás joga ezúttal Zsigó Róbert államtitkárra jutott.

Mennyi az annyi? (Fotó: depositphotos)
Mennyi az annyi? (Fotó: depositphotos)

A szocialista politikus az idősek elszegényedését rótta fel a kormánynak, felidézve, hogy az inflációnak megfelelő évenkénti nyugdíjemelés folyamatosan leszakítja a járandóságokat a bérektől, amelyek viszont bőven az infláció felett emelkedtek az elmúlt években.

Sokan estek a szegénységi küszöb alá

Korózs a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozik, s ezekből kiindulva állítja, hogy "egyre többen vannak, akik szegénységben élnek az idősek közül".

Állítása szerint 2010-ben még a nyugdíjasok 4,4 százaléka tartozott a statisztikailag jövedelmi szegények közé, míg ma ez az arány 11,1 százalék. Amennyiben a 65 év felettieket nézzük (mostantól ez a nyugdíjkorhatár), akkor 4,9 százalékról 15 százalékra nőtt ez az arány. Ha pedig a szegénységi rést nézzük, akkor ez idő alatt megnégyszereződött az ellenzéki politikus szerint a szegénységi küszöb alatt élők száma.

Mindezek alapján firtatja a kormánynál Korózs, hogy miért nem térnek át (vissza) a vegyes indexálásra a nyugdíjemelés megállapítása során. A vegyes indexálás ugyanis a bérek változását is figyelembe veszi, vagyis adott évben, ha dinamikusan nőnek a bérek, akkor a nyugdíjasok az inflációt meghaladó emelésben részesülnének. Ezt a mai - a második Orbán-kormány alatt visszaállított - metódus nem biztosítja az alapemelés esetében, és még az évközi egyéb kiegészítések (mint a prémium, vagy más jogcímen kiosztott összegek) sem tudják érdemben felhúzni a járandóságokat ebben az összevetésben. Főleg, hogy a prémium egyszeri kifizetés, nem épül be a nyugdíjba.

Zsigó Róbert, a Miniszterelnökség családokért felelős parlamenti államtitkára reagált a megkeresésre. Arról biztosította idős honfitársainkat, hogy "amíg polgári kormánya lesz Magyarországnak, addig a kormány megőrzi a nyugdíjak vásárlóértékét". Mint fogalmazott: "a számok nem hazudnak, 2010 óta a nyugdíjak nominálisan 44,7 százalékkal emelkedtek, vásárlóértékük pedig több mint 10 százalékkal nőtt".

Két éve is 10 százalékról beszéltek

Az nem világos, hogy az államtitkár a rendes éves nyugdíjemeléseket összesítette, vagy figyelembe vette az évközi kompenzációkat is, mindenesetre érdemes felidézni egy 2019 februári kormányzati nyilatkozatot a témában: akkor Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára közölte az alábbiakat (a Világgazdaság tudósítása szerint):

2010 óta 33 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, vásárlóértékük pedig 10 százalékkal nőtt.

Figyelembe véve, hogy az azóta eltelt időben - tehát 2020 és 2021 januárjában - további 2,8, illetve 3 százalékkal toldották meg a járandóságokat, a Zsigó Róbert által említett közel 45 százalékos nominális emelkedés még az évközi kiegészítésekkel együtt sem jön ki maradéktalanul. Ahhoz akkor közelítünk, ha a 13. havi nyugdíj visszaállításának idei első ütemét is hozzászámoljuk.

Ami pedig a reálérték-növekedést illeti, ebben a nyilatkozatok alapján nem történt érdemi elmozdulás az elmúlt két évben, ugyanúgy 10 százalék környékén járunk, mint 2019-ben. Figyelembe véve az inflációs spirál kialakulását, ebben semmi meglepő nincs.

Zsigó Róbert - az ilyenkor megszokott politikai kiszólásokon túl - a válaszában felidézte, hogy idén már részesültek 0,6 százalékos kompenzációban a nyugdíjasok, mert az infláció nagyobb, mint amennyivel emelték a járandóságokat. S ezt újabb kiegészítés követheti novemberben, ha a makromutatók szükségessé teszik. Rögzítette továbbá, hogy folytatódik a 13. havi nyugdíj visszaépítésének programja, 2024-ben már a teljes egyhavi pénzt megkapják az idősek. A jövő évi kétheti juttatás kifizetésére pedig összesen 160,3 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!