5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piacok első reakciója egyértelműen pozitív volt az 500 milliárd eurós európai uniós mentőcsomag kapcsán, kedden ugyanakkor megjelentek kétkedő hangok is a tervezett helyreállítási alappal összefüggésben.

Németország és Franciaország egy 500 milliárd eurós európai uniós alap felállítását javasolja a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására - jelentette be a német kancellár és a francia államfő hétfőn. Az úgynevezett helyreállítási alap célja, hogy az Európai Unió "megerősödve, összetartóan és szolidárisan" emelkedjen ki a járvány miatt keletkezett gazdasági válságból - mondta Angela Merkel német kancellár Emmanuel Macron francia államfővel tartott online tájékoztatóján, aláhúzva, hogy a koronavírus-járvány az EU eddigi legnagyobb megpróbáltatása.

Brüsszel malmai túl lassan őrölnek?

A német-francia javaslat szerint az alap forrásait az EU-s szerződések módosítása nélkül, a közös költségvetésről szóló szabályoknak megfelelően teremtenék elő, és az alapot az EU 2021-ben kezdődő hétéves költségvetésébe - úgynevezett többéves pénzügyi keretébe - ágyazva működtetnék. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság a tagállami kormányok felhatalmazásával felvesz 500 milliárd euró hitelt, amelyet a ciklus első éveire összpontosítva költenének el, hogy a gazdaság minél hamarabb túljusson a válságon. A hitelt a tagországok közösen, több ciklusra elnyújtva törlesztenék, megemelt költségvetési befizetés formájában.

Angela Merkel német kancellár sajtótájékoztatóra érkezik Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott videókonferenciáját követően Berlinben (Fotó: MTI/AP/DPA/Kay Nietfeld)
Angela Merkel német kancellár sajtótájékoztatóra érkezik Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott videókonferenciáját követően Berlinben (Fotó: MTI/AP/DPA/Kay Nietfeld)

Az első kritikák egyik sarokpontja éppen az, hogy miközben a gazdasági segítségre most rögtön lenne szükség, az Európai Unió körülményes bürokráciája miatt az alap felállítása esetén is csak a jövő évben kerülhet sor a felhasználására. Addig viszont a legnagyobb bajban lévő országok finanszírozása nehézségekbe ütközhet, illetve egy szinttel lejjebb menve a kritikus üzletágakban tevékenykedő piaci szereplők - akik állami mentőövben reménykednek - aligha fognak tudni talpon maradni. Ha pedig tömeges vállalati csődök jönnek, az egyebek mellett a munkanélküliség további növekedésével járhat, miközben a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a járványtól erősebben sújtott országokban, ahol korlátozásokat vezettek be, kártyavárként omlott össze a munkaerőpiac.

Az alapötlet nagyon jó

Az 500 milliárd eurós alap egyik nagy pozitívuma, hogy nem hitelt, hanem dotációt adnak. Ez már csak azért is fontos, mert a gazdasági összeomlás szélére került olaszok korábban jelezték, hogy rajtuk egy hitelcsomag aligha segít, és elutasították korábban, hogy az EU-s gazdaságösztönző alap visszafizetendő kölcsönöket tartalmazzon. Angela Merkel azt emelte ki, hogy a forrásokat rászorultsági alapon osztanák el, vagyis a válságot leginkább megszenvedő tagországok kapnák a legtöbb támogatást. Ez a helyreállítási alap "filozófiája". A kancellár kiemelte, hogy a kevésbé fejlett tagállamok felzárkózását szolgáló kohéziós alapokat is működtető EU-s költségvetés igen jól megfelel a járvány hatásainak ellensúlyozására, a közösség összetartásának, szolidaritásának erősítésére.

Erősödik az euró, esnek az olasz hozamok

Merkel és Macron által bejelentett 500 milliárd eurós csomag piaci hatása kedden az euró és a kötvények árfolyamán is tükröződött. Az európai fizetőeszköz határozottan erősödött a dollárhoz képest. Emellett az olasz és a spanyol államkötvények hozama is számottevően csökkent. Az olasz 10 éves hozamok a járvány előtt 1 százalék alatt jártak, amely a márciusi pánik idején 3 százalékig ugrottak fel. Hétfőn reggel még 1,8 százalékos hozammal forogtak a kötvények, ami mára 1,6 százalékra esett vissza. Hasonló mozgást láthattunk a spanyol állampapírok hozamában is kedden délelőtt.

A helyreállítási alap körül bábáskodó Merkel és Macron is hangsúlyozta mekkora összegeket mozgósítanak az uniós országok és a közösség. Jelezték, hogy tagállami szinten nagyjából 2000 milliárd eurót fordítanak válságkezelésre, amit EU-s szinten kiegészít az április elején elfogadott 540 milliárd euró összegű hárompilléres gazdaságösztönző mentőcsomag, és a javasolt 500 milliárd eurós helyreállítási alap. Ez a hozzávetőleg 3000 milliárd euró együtt már komoly európai válasz lehetne a járvány kihívására, tekintve, hogy a 27 tagország összesített hazai összterméke (GDP) mintegy 14 000 milliárd euró.

A csomag kritikusai azt is megjegyezték, hogy a francia-német egység előremutató, ám ahhoz, hogy a helyreállítási alap valóban felálljon, valamennyi EU-tagállamnak jóvá kell hagynia. A hozzájárulások elosztása ugyan egyértelműnek tűnik, ám a szakértők szerint a színfalak mögött még óriási alkudozások lesznek, hiszen az északi és déli országok közötti törésvonal nem újkeletű az EU-ban, és a mostani tervek szerint megint a „szorgos hangyáknak kell a latin tücsköket” kisegíteni. Miután a járvány a gazdagabb országokat is megrázta, és - ugyan eltérő mértékű, de - általános a gazdasági visszaesés és a munkanélküliség megugrása, ezért belpolitikailag számukra sem lesz egyszerű a helyi  közvéleménnyel ezt elfogadtatni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!