Szűk egy évvel ezelőtt kapott szép ajándékot a Fradi a kormánytól, a 2014-ben átadott stadionjának felújítására adott az Orbán-kormány 3 milliárd forintot. A tárgyra vonatkozó közbeszerzési eljárást tíz hónappal később, október 8-án írták ki. Egészen addig csak homályos információkat lehetett tudni, pontosan milyen munkákat kell elvégezni a Groupama Arénán.
Mint arról lapunk beszámolt, a feladatok sora egészen hosszú és a stadion számos részét érinti. Többek között:
- Át kell építeni és ki kell bővíteni a kamerarendszert,
- Ki kell építeni a beléptető és fizetési rendszert.
- Ki kell építeni és üzembe helyezni a pálya- és showvilágítást.
- 175 négyzetméteres grafikai felületet kell tervezni, gyártani, valamint egyedileg gyártott bútor és installációt kell megvalósítani.
- És még a LED falak is korszerűsítésre szorulnak.
A kiírásról beszámoló cikkünkben is megjegyeztük már, a stadionokkal kapcsolatos közbeszerzéseken rendre egy jól körülhatárolható vállalkozói kör szokott nyerni, így ha tippelni kellett volna, a leggyakrabban említésre kerülő cégnevek közül mazsolázgathattunk volna.
Ám akármit is tippeltünk volna, nem nyerhettünk volna, ugyanis nemcsak, hogy nem "hagyományos" NER-cég vitte el a munkát, de még csak nem érkezett ajánlat ilyen cégtől.
Az elektronikus közbeszerzési rendszerbe feltöltött dokumentum alapján egyetlen vállalkozás jelentkezett a munkára, a budapesti székhelyű EBP Építő Group Kft.
A cég nettó 2,1 milliárd forintért fogja elvégezni a munkákat. Itt érdemes megjegyezni, hogy ez az ajánlat még bruttósítva sem meríti ki a kormány által biztosított 3 milliárd forintos keretet, amit erre a célra különítettek el.
A cég azonban nem egyedül végzi el a munkát, számos feladatnál alvállalkozót fog bevonni, többek között
- a tervezéseknél,
- a kamerarendszer kiépítésénél,
- a ledfalak kiépítésénél,
- a pályavilágításnál
- és a múzeum kialakításánál.
A dokumentumban az alvállalkozókat is felsorolták, melyek között már találni olyan céget, ami szorosan NER-kötődésű. Ilyen
- a CIVIL Rendszertechnika és Távfelügyelet Kft., a cég annak a CIVIL Biztonsági Zrt.-nek a leányvállalata, mely korábban Pintér Sándor érdekeltsége volt és ma is egykori államtitkára, Tasnádi László tulajdonában áll.
- A Visual Europe Project Kft. pedig a Visual Europe Zrt. leánycége. Utóbbi tavaly év végén került a kékplakátokról elhíresült Balásy Gyula cégének tulajdonába, a New Land Media Kft.-hez.
Visszakanyarodva a nyertes céghez, főként Komárom-Esztergom megyében, azon belül is inkább Tatabányán végzett kisebb munkákat eddig. Talán az egyik, ha legnagyobb projektje az volt, amikor 2019-ben elnyerték a Ferencvárosi Torna Klub Népligeti Edzőcentrumban végzett munkákat a hibrid focipályákkal kapcsolatban. A munkáért akkor nettó 1,96 milliárd forintot kapott, ez meg is látszik a cég gazdálkodásán.
Abban az évben kiugró, 2,3 milliárdos árbevételhez jutottak, miközben a korábbi években - és egyébként utána is - az 500 milliót nem éri el a bevétel. Jellemzően évente 300-400 millió forint körüli összegek folynak be a kasszába, amiből néhány tízmillió tiszta nyereség marad az év végén. A 2019-es 2,3 milliárdból 73 millió, a tavalyi 454 milliós bevételből pedig 44 millió tiszta profit maradt. A cég közvetve két magánszemély, Jankó József és Csurgó Gábor tulajdonában áll.