A Klasszis Klub október 31-én 15 óra 30 perckor kezdődik, a teljesen ingyenes online rendezvényünkre az alábbi linken tud regisztrálni:
Regisztráljon most! >>
Finoman szólva nem áll jól a magyar gazdaság szénája. Legalábbis erre lehet következtetni az utóbbi hetekben, hónapokban megjelent KSH-adatokból. Gyenge ipari teljesítmény, azon belül visszaeső építőipar, brutális, két számjegyű beruházás-csökkenés. S mivel a kiskereskedelem sem bővült, nem is lehet csodálkozni azon, hogy a GDP-növekedés sem acélos, az idei első félévi adat mindössze 1,3 százalékkal haladta meg 2023 azonos időszakáét.
Hogyan lesz ebből nemhogy 4, nemhogy 2,5, hanem akár csak 2 százalékos gazdasági növekedés?
Csupán az infláció jelenthet vigaszt, de az is csak soványat. Hiszen bár a szeptemberi éves fogyasztóiár-index telibe trafálta a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos inflációs célját, nem kérdés, hogy a 2024-es átlagos érték ennél magasabb lesz. Már csak a hosszabb távú inflációs folyamatokat tükröző, a szezonális hatásoktól megtisztított maginfláció magas, 4,8 százalékos értékéből kiindulva. Ráadásul a 3 százalékos hazai pénzromlás nemzetközi szinten már nem nagy truváj, Európában például jóval több ország mutatott ki ennél alacsonyabb rátát az előző hónapban, mint amennyi magasabbat.
Miközben a viszonylag hosszabb időn át relatíve stabil forint is már megint gyengülő pályára került, az euróval szembeni árfolyama például közel két év után újra a 400-as lélektani határ fölé ment. Amelyben a nemzetközi környezet romlása – az orosz-ukrán mellett az izraeli háború eszkalálódása – mellett éppen a magyar gazdaság már említett gyenge teljesítménye játszik közre. Közte a még nem említett tényező, az állami költségvetés masszív hiánya.
Vajon képes lesz-e megfordítani az Orbán-kabinet a negatív folyamatokat, például a minap belengetett új gazdasági akciótervvel? Amely része az önkéntes nyugdjpénztárakban lévő összegek kimozdítása, azok felhasználásának ösztönzése lakáscélokra. Mennyire életképes és ami a lényeg, reális elképzelés ez utóbbi?
S hogyan befolyásolhatja a magyar gazdaság külső környezetét a november 5-én esedékes amerikai elnökválasztás? Amely kapcsán a magyar kormány kvázi Messiásként várja Donald Trump visszatérését.
Ezek csak ízelítők azon témákból, amelyeket átbeszélhetünk a Klasszis Klub Live következő vendégével, Pogátsa Zoltán közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével. A szokás szerint ezúttal is egyórásra tervezett beszélgetés során azonban nemcsak mi tesszük fel kérdéseinket, erre olvasóinknak, nézőinknek is lesz lehetőségük. Az adás alatt chaten, valamint előzetesen, a [email protected] címre is elküldhetik kérdéseiket.
Az október 31-én, ezúttal kivételesen csütörtökön 15:30-kor kezdődő rendezvényünket a Klasszis Média Lapcsoport Klasszis nevű YouTube-csatornáján és Facebook-oldalunkon követhetik élőben. A konkrét linket az eseményre előzetesen regisztráltaknak küldjük meg. Hogy ne maradjon le:
Regisztráljon most! >>
Beszámolók a korábbi Klasszis Klub rendezvényeinkről: