4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az optimális adótervezés is fontos szerepet játszhatott abban, hogy milliárdok vándoroltak alapítványokba. Ismerős arcok is éltek a lehetőséggel.

Nemcsak az ország ismert vállalkozói rakták össze a maguk kis vagyonkezelő alapítványát, hanem például egykori olimpiai sportolók és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által jól ismert adójogászok is. Utóbbi megmagyarázhatja, hogy vajon miért lett hirtelen olyan népszerű intézmény a vagyonkezelő alapítvány a leggazdagabb magyarok körében.

Tavaly október óta létezik a Facsemete Családi Vagyonkezelő Alapítvány, amelynek képviselői Gécsek Tibor, Gécsekné Osztovits Borbála és Gécsek Fanni. Gécsek Tibor inkább a sport területéről lehet sokaknak ismerős, hiszen a korábbi Európa-bajnok kalapácsvető több olimpián is szépen szerepelt. Kevesebben tudják, hogy a népszerű atlétának az elmúlt években rengeteg cége volt. Gécsek Fannit pedig inkább a bulvár kedveli, hiszen három évig volt Szoboszlai Dominik válogatott focista barátnője, bár a legutóbbi pletykák szerint újra egy párt alkotnak.

Szép kis vagyont raktak bele a Facsemete Alapítványba.

Az alapítvány létesítéséhez az alapítvány javára rendelt vagyon értéke 2,9 milliárd forint. Az alapítvány jogutód nélkül megszűnik, ha annak vagyona három teljes éven keresztül nem éri el a tőkeminimum (600 millió forint) összegét

- olvasható bírósági papírokban.

Nyilvános adatbázisokból pedig az is látszik, hogy tavaly október óta nem Gécsek Tibor a tulajdonosa a GT-Land Kft.-nek, hanem a családi alapítvány. Az ingatlanos vállalkozás már 2009 óta létezik, árbevétele 2022-ben csak 66,7 millió forint volt, ellenben a saját tőkéje 1,6 milliárd forint. Gécsek Tiborról még érdemes megjegyezni, hogy a Hungaroring Sport Zrt. igazgatósági tagjaként is dolgozott, valamint 2002-ben Fidesz-MDF támogatással indult Szombathelyen az önkormányzati választásokon, de nem szerzett mandátumot.

Terítéken a magánvagyonok. Fotó: Depositphotos
Terítéken a magánvagyonok. Fotó: Depositphotos

A hvg.hu írt arról 2019-ben, hogy csaknem 180 millió forint alaptőkéjű céggel vesz részt a budai Városmajorban teniszcentrumot üzemeltető Excellent Game Közhasznú Nonprofit Kft. működtetésében Gécsek Tibor. A cikk szerint az Európa-bajnok kalapácsvető már a kétezres évtized elején felhagyott a versenyzéssel, és azóta részben a sport, részben pedig az idegenforgalom területén működtet cégeket. Az újonnan alapított Tenisz Projekt Kft. egyből a budapesti teniszpálya egyik tulajdonosa lett, ám ezzel csak helyet cserélt Gécsek korábbi cégével, miután a kalapácsvető már két évvel ezelőtt megalapította a sportközpontot Hamar Gáborral. Az üzlettárs a legmagasabb politikai és gazdasági körökben mozgott a cikk szerint: együtt utazott például Mészáros Lőrinccel egy magánrepülőn, édesanyja a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány gazdasági igazgatója.

Ami pedig az adójogászokat illeti, sokatmondó hír volt, hogy az MNB 300 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt-re. A hatalmas bírság már jelezte, hogy milyen mély ellentét feszülhet a jegybank és a piacvezető bizalmi vagyonkezelő között. A Primus Trust közleményben tette nyilvánvalóvá, hogy úgy döntött, feladja, vagyis visszaadja az engedélyét. Az alapítók azonban nem vonultak ki a piacról, a hvg.hu szerint csupán formát váltottak: kizárólag bírósági bejegyzéshez kötött alapítványokkal látják el a feladatot, így például a Primus és a Centennial Vagyonkezelő alapítvánnyal.

Nos, bírósági adatok szerint nemcsak a Primus és a Centennial köthető két magánszemélyhez, Menyhei Ákoshoz és Szabó Gáborhoz, hanem az Auróra Vagyonkezelő Alapítvány is, amelynek 4,2 milliárd forint az alapító vagyona. 

Adó- és vagyontervezésre, valamint vagyonmegóvásra specializálódott ügyvédként és bizalmi vagyonkezelőként Dr. Menyhei rendszeresen alakít ki, valamint működtet vagyontervezési és vagyonvédelmi struktúrákat, amely révén optimalizálható az adófizetési kötelezettség

- olvasható az alapító önéletrajza.

Ez csak azért lehet érdekes, mert a kormány szerint a vagyonkezelő alapítványokat nem az adóelkerülés miatt szerették meg az ország legtehetősebb vállalkozói. Az adószakértők szerint viszont a magánalapítványokhoz számos adózási előny kapcsolódik, amelyek miatt megérheti a hosszú távú vagyontervezés ezen formáit választani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!