Nemcsak az ország ismert vállalkozói rakták össze a maguk kis vagyonkezelő alapítványát, hanem például egykori olimpiai sportolók és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által jól ismert adójogászok is. Utóbbi megmagyarázhatja, hogy vajon miért lett hirtelen olyan népszerű intézmény a vagyonkezelő alapítvány a leggazdagabb magyarok körében.
Tavaly október óta létezik a Facsemete Családi Vagyonkezelő Alapítvány, amelynek képviselői Gécsek Tibor, Gécsekné Osztovits Borbála és Gécsek Fanni. Gécsek Tibor inkább a sport területéről lehet sokaknak ismerős, hiszen a korábbi Európa-bajnok kalapácsvető több olimpián is szépen szerepelt. Kevesebben tudják, hogy a népszerű atlétának az elmúlt években rengeteg cége volt. Gécsek Fannit pedig inkább a bulvár kedveli, hiszen három évig volt Szoboszlai Dominik válogatott focista barátnője, bár a legutóbbi pletykák szerint újra egy párt alkotnak.
Szép kis vagyont raktak bele a Facsemete Alapítványba.
Az alapítvány létesítéséhez az alapítvány javára rendelt vagyon értéke 2,9 milliárd forint. Az alapítvány jogutód nélkül megszűnik, ha annak vagyona három teljes éven keresztül nem éri el a tőkeminimum (600 millió forint) összegét
- olvasható bírósági papírokban.
Nyilvános adatbázisokból pedig az is látszik, hogy tavaly október óta nem Gécsek Tibor a tulajdonosa a GT-Land Kft.-nek, hanem a családi alapítvány. Az ingatlanos vállalkozás már 2009 óta létezik, árbevétele 2022-ben csak 66,7 millió forint volt, ellenben a saját tőkéje 1,6 milliárd forint. Gécsek Tiborról még érdemes megjegyezni, hogy a Hungaroring Sport Zrt. igazgatósági tagjaként is dolgozott, valamint 2002-ben Fidesz-MDF támogatással indult Szombathelyen az önkormányzati választásokon, de nem szerzett mandátumot.
A hvg.hu írt arról 2019-ben, hogy csaknem 180 millió forint alaptőkéjű céggel vesz részt a budai Városmajorban teniszcentrumot üzemeltető Excellent Game Közhasznú Nonprofit Kft. működtetésében Gécsek Tibor. A cikk szerint az Európa-bajnok kalapácsvető már a kétezres évtized elején felhagyott a versenyzéssel, és azóta részben a sport, részben pedig az idegenforgalom területén működtet cégeket. Az újonnan alapított Tenisz Projekt Kft. egyből a budapesti teniszpálya egyik tulajdonosa lett, ám ezzel csak helyet cserélt Gécsek korábbi cégével, miután a kalapácsvető már két évvel ezelőtt megalapította a sportközpontot Hamar Gáborral. Az üzlettárs a legmagasabb politikai és gazdasági körökben mozgott a cikk szerint: együtt utazott például Mészáros Lőrinccel egy magánrepülőn, édesanyja a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány gazdasági igazgatója.
Ami pedig az adójogászokat illeti, sokatmondó hír volt, hogy az MNB 300 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt-re. A hatalmas bírság már jelezte, hogy milyen mély ellentét feszülhet a jegybank és a piacvezető bizalmi vagyonkezelő között. A Primus Trust közleményben tette nyilvánvalóvá, hogy úgy döntött, feladja, vagyis visszaadja az engedélyét. Az alapítók azonban nem vonultak ki a piacról, a hvg.hu szerint csupán formát váltottak: kizárólag bírósági bejegyzéshez kötött alapítványokkal látják el a feladatot, így például a Primus és a Centennial Vagyonkezelő alapítvánnyal.
Nos, bírósági adatok szerint nemcsak a Primus és a Centennial köthető két magánszemélyhez, Menyhei Ákoshoz és Szabó Gáborhoz, hanem az Auróra Vagyonkezelő Alapítvány is, amelynek 4,2 milliárd forint az alapító vagyona.
Adó- és vagyontervezésre, valamint vagyonmegóvásra specializálódott ügyvédként és bizalmi vagyonkezelőként Dr. Menyhei rendszeresen alakít ki, valamint működtet vagyontervezési és vagyonvédelmi struktúrákat, amely révén optimalizálható az adófizetési kötelezettség
- olvasható az alapító önéletrajza.
Ez csak azért lehet érdekes, mert a kormány szerint a vagyonkezelő alapítványokat nem az adóelkerülés miatt szerették meg az ország legtehetősebb vállalkozói. Az adószakértők szerint viszont a magánalapítványokhoz számos adózási előny kapcsolódik, amelyek miatt megérheti a hosszú távú vagyontervezés ezen formáit választani.