3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is 7 százalék körüli gazdasági növekedést vár erre az évre szerdán kiadott legfrissebb negyedéves előrejelzésében a GKI Gazdaságkutató. A korábban gondoltnál gyorsabb második negyedévi növekedést a járvány negyedik hulláma ellentételezi - jegyezte meg a kutató.

Az első félévi növekedésben fontos szerepet játszott az exporttöbblet számottevő emelkedése, a második fél évben várhatóan a fogyasztás és a beruházás szerepe fog növekedni. 2022-ben - mivel az idén már a 2019. évi szint felett teljesít a magyar gazdaság - a növekedés 5 százalék körülire lassul. Jövőre a várhatóan kiugróan növekvő turisztikai ágazat kivételével szinte minden ágazat bővülése visszafogottabb lesz, különösen az iparé és az építőiparé. Ugyanakkor ez a fékeződés a várakozások szerint az egész EU-ra jellemző lesz, miközben a magyar dinamika a régió élmezőnyébe tartozhat - vélekednek a GKI elemzői.

A lakossági fogyasztás szintje idén eléri a 2019. évit. 2022-ben a minimálbér, a reáljövedelem és a fogyasztás érezhető gyorsulása várható. Az idén a fogyasztás 3,5, jövőre 4,5 százalékos bővülése várható a GKI szakértői szerint.

A foglalkoztatottak száma a tavalyi éves átlagban 1,2 százalékos visszaesés után az idén 1 százalékkal, jövőre 0,5 százalékkal emelkedik. A munkanélküliség a 2019. évi 3,4 százalékról 2020-ban 4,3 százalékra emelkedett, 2021-22-ben 4,1, illetve 4 százalék körüli átlag várható. Egyes szakmákban már ismét munkaerőhiány tapasztalható - tették hozzá. Az állóeszköz-felhalmozás szintje csak 2022-ben fogja meghaladni a 2019. évit. A beruházási ráta továbbra is magas, 27-27,5 százalék körüli.

Negyedéves prognózisában a GKI kitér arra, hogy a jegybank kamatemelési ciklusa megállította a forint vészes gyengülését, a tavalyinál éves átlagban is erősebb forintot azonban - többek között az alapkamat-emelési ütem szeptemberi lefékezése miatt - feltehetőleg nem sikerül elérni. Az euró a tavalyi 351 forint után idén 355 forintot, jövőre inkább kissé még többet, 357 forintot érhet.

Az infláció idén éves átlagban 4,7 százalékos, az év végén és 2022 első hónapjaiban legalább 5 százalék körül alakul, 2022 átlagában 4 százalék lehet. A GKI elemzői úgy látják, hogy az év végi alapkamat további havi 15 bázispontos emelések esetén 2021 végére 2,1 százalék lesz, ami 2022 végére, a nemzetközi tendenciák függvényében elérheti, sőt meghaladhatja a 3 százalékot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!