5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ismét megerősítette a balatonfüredi polgármester, hogy elbontatná a görög faluként elhíresült szórakozó negyedet és hogy ehhez megvan a jogalapja is a résztulajdonos testületnek. Ám a kisajátítás évekig is eltarthat, a jövő nyári szezonban még lehetnek koncertek az ezeknek helyet adó kisebb telekrészen, amin több éve üzemeltet szórakoztató és vendéglátó egységeket egy kft.

„Most már megvan a jogalap ahhoz, hogy elbontassuk a görög falut, ami építészetileg vállalhatatlan, egyáltalán nem illik a városba. A funkciója tulajdonképpen megszűnt, egy szezonális bulihely, ami viszont nem érdeke Fürednek. Teljesen elkötelezett vagyok annak érdekében, hogy felszámoljuk a jelenlegi épületegyüttest” – mondta a balatonfured.hu-nak nyilatkozó Bóka István, a város régóta hivatalban lévő kormánypárti polgármestere.

Senki földje évek óta az egykori görög falu (fotó:Mester Nándor)
Senki földje évek óta az egykori görög falu (fotó:Mester Nándor)

Ez a „takarítás” csak akkor lehetséges, ha megszüntetik a nyolcvannál több tulajdonost felölelő társasházat, amihez azonban minden érintett beleegyezése szükséges. Ez még mindig nem történt meg. Összesen 46 épületben 136 különálló ingatlan található 83 tulajdonossal. Gyakorlatilag évekig elhúzódhatnak a kisajátítások, közben az ingatlanok tulajdonosai akár felverhetik is az árakat.

A kistulajdonosok egy része szerette volna üdülővé minősíteni ingatlanjukat, többnyire üzleteket, de ez nem sikerült, csak egy-két tulajdonosnak. Úgy tudni, hogy az önkormányzat idén nyáron is pénzt ajánlott értük, de csak "nevetséges kétmillió forintot”. Az önkormányzat a maga 41 százalékos részével a legnagyobb tulajdonos a társasházként működő közösségben. Valójában az üzlettel rendelkező kistulajdonosokkal kell megállapodni. Ebben az esetben csak az adás-vétel illetve a megfelelő jogalapú kisajátítás lehet a megoldás – emlékeztetett a portál.

„A megvásárlás és bontás után olyan funkciót kell találni ennek a területnek, ami fedezi a költségeket és hosszútávon is biztosítja a működést. Egy nagy zöldterületet, parkot szeretnénk itt kialakítani szigorúan ellenőrzött lakófunkcióval” – fogalmazott a polgármester, aki várja a fürediek észrevételeit, egyetértenek-e a tájidegen épületegyüttes elbontásával. Arról nem szólt, hogy miként egyezkedett a testület a terület mintegy negyedén szórakozóhelyeket és vendéglátó egységeket üzemeltető Sun City Kft-vel. A cég képviselője szerint az üzemeltetéssel minden rendben van, a céghez nem tartozó üresen álló üzletekkel van gond. 

Kalandos történet

Nem sokkal a rendszerváltás után merült fel az öltet, hogy egy üdülő-és szórakoztató parkot kellene létesíteni Balatonfüreden. Huszonhét évvel ezelőtt volt az első kapavágás, de évekig nem sikerült befejezni a munkát. Aztán amikor felépültek a földszintes házak egy-pár évig jöttek nyaralók, vizi vidámparkot is terveztek, de a működés továbbra is veszteséges volt. Átkeresztelték Annagora Parkra, alkalmi szálláshelyeket is kialakítottak, majd Sundance Park lett a neve – nyáron koncertekkel igyekeztek bevételt termelni. 2011 óta Sun Cityként működött.

A SunCity Kft. egyik tulajdonosa azt mondta lapunknak, hogy idén elkerítették a négyhektáros területből hozzájuk tartozó, a teljes terület felénél kisebb részt, hogy vendégeik ne menjenek a használaton kívüli területre. Tovább üzemeltették a szórakozó egységeket és két-három bárt. Elmondása szerint semmilyen panasz nem érkezett idén az üzemeltetéssel kapcsolatban. A bérleti szerződésük él, készülnek a 2021-es nyári szezonra, de tisztában vannak azzal, hogy esetleg az lesz az utolsó. A jövő évi szezonról a napokban egyeztettek az önkormányzattal is.

A bejelölt részen működnek a szórakoztató egységek (forrás: Sun City Kft.)
A bejelölt részen működnek a szórakoztató egységek (forrás: Sun City Kft.)

Azt is hozzáfűzte, hogy a szórakozóhelyeket műszakilag rendben tartották, még a külső homlokzatot is, bár ez nem a cég kötelessége, hanem a társasházé. „A 2005-ös alapító okirat kereskedelmi és szórakoztató központról szólt, ebből azonban csak az utóbbi működik, a terület nagyobb részén lévő kereskedelmi egységek évek óta zárva vannak és tulajdonképpen ezzel van baja az önkormányzatnak és a bontást támogatóknak" – vélte a cég résztulajdonosa, majd megtoldotta azzal, hogy tudnak a bontási tervekről, ezek már évek óta ismertek és meg is értik a terület kihasználatlansága miatt.

Idén tavasszal egyébként problémának nevezte, hogy a társasház több tulajdonosa egyáltalán nem fizet közös költséget, ezért sokszor a kft. finanszírozza a társasház kiadásait, hogy egyáltalán tudjon működni.

A terület exkluzív helyen van a városban, a belvárostól távol található, de nem a város szélén, hanem a bevezető útvonal tőszomszédságában. Ingatlanpiaci szempontból kifejezetten értékes, elképzelhető, hogy lakófunkciót alakítanak ki ott vagy közpark lesz, ahogy az önkormányzat szeretné. Ha megtetszene egy fejlesztőnek és megalkudna a városvezetéssel (erre bőven van lehetőség), akkor csaknem budai árakon adhatná ott a vélhetően felső kategóriás lakásokat. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!