4p

Miközben a világ nagy része csak most ismerkedik az elzártsággal, néhány különleges szakma képviselői számára az izoláció életforma. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket a professzionális karantén-túlélőktől, akik hosszú időt töltöttek extrém helyszíneken: az űrben, a Déli-sarkon és egy vulkáni kráterben.

Tűzz ki célokat

Chris Hadfield, a Nemzetközi Űrállomás volt parancsnoka úgy gondolja, a karantén a legjobb alkalom a régi tervek megvalósítására, vagy éppen új célok kitűzésére. Készíts listát arról, mit szeretnél megoldani, megtanulni, megcsinálni a ház körül a következő héten, hónapban. A szokásos életformánk mellett a külvilág diktál, így ezek sokszor csak tervek maradnak, most viszont itt az idő a megvalósításukra.

Illusztráció: Depositphotos
Illusztráció: Depositphotos

Válj szakértővé

„Nem elég, ha csak drukkolsz, azzal nem lehet elvezetni egy űrhajót. Mérd fel a tényleges kockázatokat, válj a COVID-19 szakértőjévé” – javasolja Hadfield, tudd meg, hogyan kaphatod el a betegséget, mivel csökkentheted a fertőzésveszélyt, mik a tünetek, és mit kell tenned, ha betegnek érzed magad, így a puszta félelmen felülemelkedve megfelelő módon kezelheted a helyzetet.

Ütemezd be a napod

„Este a munkahelyemen feküdtem le aludni, és reggel a munkahelyemen ébredtem. Az űrhajózás az egyetlen olyan szakma, amiből tényleg nem lehet kiszállni” – számolt be a New York Timesnak Scott Kelly űrhajós, aki egy évet töltött a Nemzetközi Űrállomáson, úgy látja, a fix napirend, a teendők gondos elosztása óriási mentális segítség. Legyen az több órás komplex munka vagy egy öt perces feladat, a lényeg a szervezettség – könnyebben telik el a nap, ha nincsenek üresjáratok.

Lazíts

A napi rutin nagy segítség, de a karanténban a kapkodás, a megállás nélküli hajtás nagy hiba, nem csak érzelmileg kimerítő, de kockázatos is, a legkevésbé hiányzik, hogy egy elhibázott otthoni manőver miatt a sürgősségin kelljen kikötni. Szánj időt a szórakozásra, tanácsolja Kelly, aki bevallása szerint kétszer darálta le a Trónok harcát az űrben.

Értékeld, hogy kimozdulhatsz

24/7 sötétség, napokig tartó -50C-os hideg, és egy csapat idegen összezárva hónapokig – ilyen volt Anthony Powell új-zélandi fotós szemszögéből a karantén, amit tíz alkalommal is átélt a déli sarkon töltött hosszú telek során. A fényképész szerint kulcsfontosságú, hogy rendszeresen kimenjünk levegőzni. „Az agynak szüksége van arra, hogy kiszabaduljon a négy fal közül, még ha csak rövid időre is. Menj ki, tarts távolságot de ne barangolj messzire az otthonodtól” – javasolja Powell.

Adj egy kis teret másoknak, ahogy tudsz

A családdal, barátokkal való kapcsolattartás elengedhetetlen, az elvárásokat viszont érdemes a helyzethez igazítani, mert az elzártság megváltoztatja az emberek viselkedését – figyelmeztet Chris Hadfield, egyetértésben a sarkkutató Powell-lel, aki szabályok bevezetését javasolja a tartós béke érdekében, ilyen például, ha hagyjuk a másikat egyedül lenni egy szobában vagy „ne zavarjanak” üzemmódnak tekintjük, ha valakin fejhallgató van.

Csempészd be a természetet az otthonodba

Nem Matt Damon legendás krumpliültetési projektjére gondolunk, bár valami hasonló megtörtént a Földön 2015-ben, amikor a NASA egy csapat kutatót a HI-RISE néven futó misszióra „száműzött” Hawaiira, a Mauna Loa vulkánhoz. A csapat tagjai egy szimulált Mars bázison töltöttek egy teljes évet, elzárva a külvilágtól, úgy, hogy csak szkafanderben hagyhatták el az épületet. Köztük volt Sheyna Gifford orvos is, aki a beltéri gazdálkodás szakértőjévé vált a tizenkét hónap alatt. „Növények nőttek az asztalokon, állványokon, a falakra akasztva, joghurt- és élesztő kultúra pihent a hűtőben – nem fontos mindezt tudományos igénnyel csinálni, de az hogy egy élőlény fennmaradása tőled függ, célt ad, nem beszélve arról, hogy szép, jó esetben ehető/iható, és az illata feldobja az ingerszegény környezetet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!