3p

A valós növekedést legjobban tükröző korrigált adatok szerint 5 százalékkal nőtt 2018-ban a magyar GDP. Bár a gazdaság motorját a szolgáltatások jelentették, a 2017-hez képest bekövetkezett növekedés elsősorban a mezőgazdaságnak és az építőiparnak köszönhető. Az idén több mint 3,5 százalékos növekedésre van kilátás, de a nemzetközi környezet komolyabb változása kockázatot jelent. 
 

Az elmúlt másfél évtized egyik legjobb GDP-eredményét hozta a múlt év: az első becslés szerint a GDP értéke folyó áron 42 073 milliárd forint volt. A nyers adatokat nézve 4,9 százalékos volt a növekedés, a fejlődés mértékét jobban tükröző szezonálisan, naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 5 százalékkal nőtt a gazdaság.

Németh Dávid, K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy a 2017-ben elért 4 százalék feletti növekedéshez képest bekövetkezett gyorsulás elsősorban a mezőgazdaság jobb teljesítményének köszönhető. 

  • 2017-ben ugyanis a mezőgazdaság 0,3 százalékponttal fogta vissza a növekedést, míg 2018-ban 0,2 százalékponttal segítette.
  • Az építőipar teljesítménye is növelte a tempót, a 2017-es 0,5 százalékpont után 2018-ban 0,8 százalékpontot tett hozzá a növekedéshez.
  • A növekedésben legnagyobb szerepet játszó szolgáltatásoknál kismértékű lassulás történt, az egy évvel korábbi 2,5 százalékpont helyett tavaly 2,4 százalékpontos volt a részesedésük.
  • Csekély mértékben csökkent az ipar hozzájárulása is, 0,8 százalékpontról 0,7 százalékpontra.
  • A felhasználási oldalon 2017-hez hasonlóan a beruházásoké volt a főszerep, 3,7 százalékpontot tettek hozzá a növekedéshez.
  • A háztartások tényleges fogyasztása pedig a 2017-es 2,5 százalékpont után 2018-ban 2,8 százalékponttal javította az eredményt.
  • Ugyanakkor az áruk és szolgáltatások egyenlege 2017-ben 1,9 százalékponttal csökkentette a GDP-növekedést, ezzel szemben 2018-ban csak 1,5 százalékponttal fogta vissza. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a külkereskedelem a tavalyelőttinél kevésbé fogta vissza a gazdaságot.
  • A készletváltozásnál is fordulat volt, míg 2017-ben 0,2 százalékkal csökkentették a GDP-növekedés ütemét, 2018-ban viszont 0,3 százalékponttal növelték. Ebben pedig szerepe lehet a mezőgazdaság kedvezőbb teljesítményének.

Németh Dávid szerint az idén a nettó export hozzájárulása nagyobb mértékben foghatja vissza a növekedést, mint tavaly. A háztartások fogyasztása továbbra is stabil maradhat, a nettó reálbérek emelkedése miatt. A beruházásoknál továbbra is erős eredmény várható az uniós források felhasználása, az alacsony kamatkörnyezet, valamint a jegybanki hitelprogram miatt. Ráadásul a kormányzati programok további lökést adhatnak a gazdasági növekedésnek.

A K&H elemzője elmondta: „Korábban erre az évre alapvetően 3,5 százalék körüli növekedést vártunk, de a már bejelentett és várható kormányzati intézkedések hatására a 3,7-3,8 százalékos ütem is elérhető lehet 2019-ben.” Ugyanakkor a szakértő szerint a nemzetközi környezet inkább negatív kockázatokat hordoz, ilyen lehet például Donald Trump amerikai elnök esetleges autóipari protekcionista lépése, amely az európia autógyártók számára jelenthet problémát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!