Ahogy közelít a tél, úgy halad egyre súlyosabb ellátási gondok felé Nagy-Britannia. Az ország, melyet negyven éve nem látott energiakrízis fenyeget, és közben épp afelé is tart, hogy kiszáradnak a bezinkútjai, miközben egy hatalmas élelmiszer-drágulás lehetőségével is számolni kényszerül, most úgy tűnik, még arról is le kell mondjon, hogy a megszokott módon ünnepelje a karácsonyt.
Nem lesz mit odatenni az asztalra
A brit háztáji pulykatenyésztés érdekvédelmi szervezete, a Traditional Farm Fresh Turkey Association elnöke most azt nyilatkozta, hogy hamarosan "országos hiány" alakulhat ki a szárnyasból. Kate Martin azt mondta, a kisebb farmok, melyek helyi dolgozókat foglalkoztatnak, kevésbé érintettek a készülődő krízisben, ám a nagy beszállítókkal dolgozó élelmiszerláncokat valószínűleg eléri az áruhiány. Ennek oka az elpárolgott külföldi munkaerő, mely a pandémia mellett főként a Brexit-teremtette új helyzet miatt hagyta el a szigetországot.
A szabadtartású, vagyis a legdrágább fajta pulykák tenyésztőit egyesítő TFTA azt közölte, hogy vannak olyan tagfarmjai melyek már most ötször annyi megrendelést kaptak, mint tavaly ilyenkor. Martin arról beszélt a PA hírügynökségnek, hogy a szupermarketek polcain azért lehet hamarosan sokkal kevesebb pulyka, mert az ország nagy húsfeldolgozói nem hozatnak be eleget a szárnyasokból, tudván, hogy úgysem lenne elég munkaerő az állatok feldolgozásához.
Amikor konkrétan azt kérdezték Martintól, hogy az élelmiszerláncok teljesen kifogyhatnak-e a pulykákból, a szövetségi vezető azt mondta, hogy szerinte mindenkinek "nagyon gyorsan" le kell adnia a rendeléseit. "Olyan számban jönnek be a rendelések hozzánk, hogy az abszolút precedens nélküli. Aki karácsonyig halasztja a pulykarendelést a helyi farmerétől, az ki fog fogyni a szerencséből."
Martin szerint mindezért a Brexit felelős. Mint elmondta, az ő tagfarmjaik kicsik és helyieket foglalkoztatnak, de a nagy szárnyasfeldolgozók esetében "100 százalékban" az a hiány kiváltó oka, hogy a szakképzett európai munkaerő, mely hosszú idő óta a rendelkezésükre állt, már nem elérhető a számukra. A helyzet szerinte azért is különösen fájdalmas a nagy feldolgozóknak, mert a már kapitulált munkásokat ők képezték ki, ők fektettek beléjük időt és anyagiakat "ki tudja, hány éven át." Ők most mind a kontinentális Európában keresnek munkát.
Nem lesz mit odatenni a nem létező fenyő alá
A pulykakrízis mellé fenyőfiaskó és játékínség is társulhat idén. A karácsonyfa-forgalmazással foglalkozó Mark Rofe arról beszélt, hogy a szigetországi fenyőtermesztők idén a megszokottnál nagyobb keresletről számolnak be, különösen azon viszonteladó ügyfelek részéről, akik alapesetben Európából importált fákat értékesítenek. Ők most igyekeznek elébe menni a megnövekedett bürokráciával járó fabehozatalnak, mely a költségeket is megnövelheti, és késleltetheti is a fák leszállítását. Utóbbi pedig kritikus lehet egy ennyire szezonális és időérzékeny szektorban.
Nemcsak a fa érkezése kérdőjeles idén Nagy-Britanniában, de az alá való játékoké is. Az utóbbi okát azonban elsősorban nem a Brexitben kell keresni. A globális ellátási láncok idén szintén küszködnek, a játék-kiskereskedők arról számolnak be, hogy költségesebbé vált a műanyag játékszerek behajóztatása az elsődleges, ázsiai gyártóközpontokból, illetve arról, hogy a rakományok most jellemzően késnek is. A globális szállítmányozás ramaty állapotáról nemrég hosszabb cikket is írtunk, ezt:
A brit kormány néhány hete már intenzív tűzoltási üzemmódban van, a hétvégén a fenyegető benzinhiány mellett épp az ugyancsak fenyegető élelmiszerhiány kezelésére ötezer külföldi kamionsofőrnek kínálnak soron kívül munkavállalói vízumot elsősorban üzemanyag- és élelmiszerszállító teherautók vezetésére - de csak karácsonyig. A küszöböt rágó pulykahiánynak pedig azzal kívánnak elébe menni, hogy lehetővé teszik a baromfifeldolgozó cégeknek 5500 szakképzett külföldi munkavállaló felvételét, szintén csak néhány hónapra. Mindkét esetben októberben indulhat meg a toborzás.
A szakmai szervezetek szerint ugyanakkor a bejelentett intézkedésekkel rövid távon sem lehet orvosolni a munkaerőhiányt. Ruby McGregor-Smith, a Brit Kereskedelmi Kamarák elnöke a BBC-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: a kormányzati lépések körülbelül annak felelnek meg, mintha valaki "egy gyűszűnyi vízzel próbálna eloltani egy máglyát".
(Guardian)