A Magyar Biztosítók Szövetségének Ügyvezető Elnöksége kiadott közleményében a szektort terhelő jövő évi tervezett, megemelt bevételi előirányzat számainak a biztosítási ágazattal egyeztetett felülvizsgálatát kérte.
A szövetség indoklása szerint a szektor szereplői megértik és elfogadják, hogy az ország jelenlegi gazdasági helyzetében minden szereplőnek több terhet kell vállalnia, viszont lényegesnek tartják, hogy ez a többletteherviselés méltányos és arányos legyen.
A Mabisz kijelentette, hogy a biztosítási szektorban nem képződik extraprofit, ráadásul az egyéb szektorok extraprofitadó terheléséhez képest a biztosítási pótadó aránya kiemelkedően magas. Ezt támasztják alá a Magyar Nemzeti Bank adatai is, amelyek szerint a biztosítási szektor 2022. évi adózott eredménye a megelőző évben mért 82,6 milliárdhoz képest 57 százalékkal csökkent és 35,8 milliárd forintot tett ki, míg az extraprofit adóteher meghaladta az 50 milliárd forintot – 2023-ban pedig ennél is nagyobb összeg befizetése várható.
A tavaly december 23-i módosítással megemelt pótadó ugyanis a biztosítók számára 2023-ra olyan mértékű terhelést jelent, hogy a szektorban a nyereség (ezáltal a saját tőke képzési lehetőség) jelentősen tovább csökken, akár el is tűnhet – tette hozzá a szövetség. Mint írták, ennek fényében kell értékelni a Költségvetési Tanácsnak a Pénzügyminisztérium 2024-es költségvetési tervezetére vonatkozó véleményében megjelent, még a 2023-hoz képest is megemelt bevételi előirányzat számait:
A biztosítási adó előirányzata 234,2 milliárd forint, 6,7 százalékkal (összegében 14,8 milliárd forinttal) több az előző évi vártnál.
A Magyar Biztosítók Szövetsége szerint ez az elvárás a szektor számára fenntarthatatlan helyzetet eredményezne. A biztosítási szektor ezért megfogalmazta a javaslatát az extraprofitadó fokozatos kivezetésére, és kéri az előirányzott számok szektorral egyeztetett felülvizsgálatát, amelynek keretében a költségvetési szempontokat és a piaci szempontokat egyaránt figyelembe veszik.