4p

A Moody's most ismeretett országjelentése azt is vizsgálta milyen hatása lenne a magyar gazdaságra, ha Amerika az európai autók importjára vámot vetne ki.

A Moody's most ismertetett éves helyzetértékelésében azt  hangsúlyozta, hogy a külső sérülékenység mérséklődése a külső sokkokkal szembeni ellenállási kapacitást is erősítette. A Moody's szerint ugyanakkor a magyar államadós-profilt terhelő tényezők között szerepel a még mindig meglehetősen magas államadósság-ráta, amely 2017 végén a hazai össztermék (GDP) 73,3 százalékának felelt meg.

A Moody's várakozása szerint a magyar gazdaság erőteljes nominális növekedése ellenére jövőre is csak fokozatosan csökken az államadósság-ráta. A cég 2019-ben valamivel 70 százalék alatti GDP-arányos magyar államadósság-rátát vár, megjegyezve, hogy ez is jóval magasabb az azonos besorolási sávban szereplő más szuverén adósok jellemző értékénél.

A cég továbbra is a magyar gazdaság robusztus, jóllehet lassuló növekedését valószínűsíti. Pénteki előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék az idén 4,3 százalékkal, jövőre 3,4 százalékkal növekszik.

A Moody's számításai szerint a magyar GDP-érték 2007 és 2013 között évente átlagosan 0,4 százalékkal csökkent, de a hazai kereslet élénkítését célzó szakpolitikai lépések és a kedvező külső környezet hatására 2014 és 2017 között éves átlagban 3,5 százalékkal nőtt. Ezt a növekedési dinamikát azonban a szakképzettségi problémák és a térségi gazdaságokhoz mérve alacsony növekedési ütemű termelékenység miatt nehéz lesz fenntartani - véli pénteki országjelentésében a hitelminősítő.

A Moody's közölte: e növekedési háttér, valamint a magyar gazdaság kitettsége a német autógyártóknak indokolja, hogy Magyarország gazdasági erejét a cég a "mérsékelt plusz" kategóriában tartja nyilván, egy fokozattal a "magas mínusz" értékelési szint alatt.

A Moody's a külső növekedési kihívások között megemlíti, hogy várakozása szerint a legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok csoportjába (G20) tartozó legfejlettebb ipari hatalmak átlagos GDP-növekedési rátája 2020-ban 1,4 százalékra lassul a 2017-2018-as időszakra várható 2,2-2,3 százalékos átlagról. A magyar gazdaság növekedési kilátásait érinthetik emellett az autóipar potenciálisan kedvezőtlen fejleményei, köztük az amerikai importvámok.

A Moody's a pénteki tanulmányban közölte: számításai szerint ha az Egyesült Államok 25 százalékra növeli a járművekre és a részegységekre kirótt importvámjait, a magyar gazdaság jövő évi növekedési üteme az alapeseti előrejelzésben szereplő ütemnél 0,1 százalékponttal alacsonyabb lenne.

Az amerikai importvámok önmagukban csak mérsékelt hatást gyakorolnak Magyarország szuverén adósprofiljára, ha azonban a globális kereskedelmi viszályok intenzívebbé válnak, és ez jelentős vámokat ró a jelenleginél is szélesebb termékkörre, valamint nem vámjellegű egyéb akadályokat emel a világkereskedelem elé, megterhelve a globális növekedést, az már erőteljesebb növekedési ellenszelet jelentene Magyarország és a szélesebb térség számára.

A Moody's szerint ugyanakkor Magyarország költségvetési pozíciója erős. A cég előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 2,3 százalékra nő a tavaly mért 2,2 százalékról, ám 2019-ben 2 százalékra, 2020-ban 1,8 százalékra csökken.

A Moody's a három globális piacvezető hitelminősítő közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-osztályzatot, mivel a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings tavaly egyaránt felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a Moody's besorolásával egyébként azonos magyar államadós-osztályzatainak kilátását.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!