5p

Magára talált a kiskereskedelem, a legfrissebb adatok szerint bátrabbak a magyar vásárlók. Végre a hosszú távú adatok is bővülést mutatnak. A kérdés csak az, lesz-e folytatás. 

A korábbiakhoz képest kedvezőbb adatokat produkált a magyar kiskereskedelem novemberben a legfrissebb számok szerint. 

A forgalom volumene, tehát a mennyiségi eladások a naptárhatással korrigált számok szerint több mint 4 százalékkal nőtt éves szinten. A 2024-es havi adatokat nézve ez az egyik legjobb adat, az augusztusi kiugráskor volt ugyanilyen az éves tempó. A múlt év többi hónapjában 0,6-4 százalékos éves többlet jött össze. A kiskerekeslmi forgalmat novemberben is az élelmiszerek húzták, ebben a körben több mint 5 százalékos volt az éves bővülés.

Emellett a tartós fogyasztási cikkeket is magában foglaló nem élelmiszereknél is az szektorátlagot meghaladó, 4,5 százalékos bővülést történt.

Utóbbi a reálbérek jelentős tavalyi növekedését nézve még mindig viszonylag gyenge eredmény, ugyanakkor szintén az egyik legjobb havi adat a múlt év különböző hónapjait nézve. Az üzemanyagforgalom jóval kisebb mértékben, 1,6 százalékkal nőtt novemberben. 

Jó hír jött a boltokból
Jó hír jött a boltokból
Fotó: Pixabay

Az is látszik, hogy a múlt év novemberében mindhárom területen a forgalom volumene is meghaladta az év első tizenegy hónapjára vonatkozó adatot. Az élelmiszereknél ugyanis 4, a nem élelmiszereknél 2,7, az üzemanyagoknál pedig 0,6 százalékos volt a többlet éves összevetésben. Ami szintén kedvező, hogy a hosszú távú adatok alapján is kezd kilábalni a gödörből a kiskereskedelem. A novemberi volumen ugyanis már 0,7 százalékkal meghaladta a 2021-es havi átlagot. Legutóbb 2022 novemberében volt ennél jobb adat, igaz, akkor 3,2 százalékos volt a plusz.

A kedvező októberi teljesítmény után a kiskereskedelem novemberben is pozitív meglepetést okozott. A többi mint 4 százalékos bővülés meghaladja az elemzői várakozásokat. Az elmúlt egy-két évben meglehetősen ritka volt, hogy két egymást követő hónapban is határozottan bővüljön a kiskereskedelem teljesítménye. Így ez a fejlemény mindenképpen kedvezőnek tekinthető – értékelte a friss számokat Virovácz Péter, az ING közgazdásza.  A hosszú távú adatokból látható kedvező változást szintén kiemelte: A negyedik negyedévben mutatott növekedés pedig végre érdemben elmozdította a kiskereskedelem összteljesítményét a 2021-es havi átlagtól. 2024 novemberében 0,7 százalékkal volt magasabb az értékesítés volumene, ami persze messze van a kiugróan jó adattól, de hasonlót legutóbb 2022 vége felé láttunk. Az összkép is bíztató. 

Akkor tényleg jön a tartós emelkedés?

A novemberi adatok szerint tehát a vásárlók ledolgozták az elmúlt másfél-két évben összeszedett „hátrányt” és elkezdtek bátrabban költeni. A kérdés az, hogy a novemberi adatok kiugrást mutatnak vagy egy tartós fejlődés kezdetéről van szó. Utóbbi mellett szól, hogy 2025-ben is emelkedő pályán maradnak a reálbérek, plusz az állampapír-hozamok kifizetése miatt sok háztartás extra bevételhez jut, amelynek egy része a kiskereskedelemben is megjelenhet. 

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a kiskereskedelem 2025-ös éve szempontjából egyrészt a háztartások óvatosságának esetleges oldódása lesz meghatározó, másrészt pedig a reálbérek emelkedése: egy 4-5 százalékos reálbéremelkedés érdemi lökést tudna adni a fogyasztásnak. Ugyanakor, ha a vállalkozások kevésbé emelik a béreket vagy az infláció a vártnál nagyobb lesz, mivel (gyorsabban és erősebben gyűrűzik be a forint gyengülésének hatása az árakba, akkor az fékezheti a forgalom növekedését. 2025-ben tehát a fogyasztás várhatóan nőni fog és pozitívan befolyásolja a gazdasági teljesítményt, a kérdés csak az, hogy ez a hatás mekkora lesz.

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior markoelemzője a következőkben arra számít, hogy a kiskereskedelmi forgalom az idei évben tovább erősödik, a bérek emelkedése, illetve a fogyasztói bizalom további javulása érdemi forgalom-növekedést eredményezhet. Ennek köszönhetően pedig idén is a fogyasztás lehet majd a gazdasági növekedés motorja, azonban azt már a beruházások is segíthetik majd.

Virovácz Péter előrejelzésében azt írta, hogy a negyedik negyedévre vonatkozóan bizakodásra ad okot, hogy az október-novemberi összteljesítmény a kiskereskedelemben erős volt. Ez pedig jó alapot adhat egy kedvezőbb évkezdetnek 2025-ben. 

A szakember is utalt a állampapír-hozamok kifizetésére. Azt mondta: A várhatóan továbbra is magas reálbér-növekedés és az idei év első felében érkező óriási kifizetések a lakossági állampapírok esetében újabb lökést adhatnak a fogyasztásnak. Hogy végül ez mennyire lesz erőteljes, vélhetően elsősorban a következő hónapok gazdasági környezetének alakulásán múlik. Ezen belül is elsősorban az üzleti- és fogyasztói bizalom és a (deviza-)piaci stabilitás függvényében. Ez döntheti azt el ugyanis, hogy a háztartások a beérkező többletjövedelem mekkora hányadát fordítják majd fogyasztásra és mekkora rész marad megtakarításban.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!