6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Talán a lapunknak nyilatkozó vidéki hölgy lehet az első, aki az AstraZeneca első oltása után Pfizert kaphat. Bár Magyarországon még nincs erre protokoll, vannak már országok, ahol második oltásként mRNS-vakcinát kapnak az állampolgárok.

„Április 7-én kaptam meg az első AstraZenecát, másnap úgy ébredtem, hogy feldagadt az egész arcom, a szemem előtt foltok táncoltak. A háziorvosomnak küldött fotó alapján egyértelmű, hogy súlyos allergiás reakcióval reagáltam az oltásra, ezért nem csak ő, hanem a szemész is azt mondta, semmi szín alatt nem kaphatok másodikra is Astrát” – meséli a vidéken élő többgyermekes édesanya, aki várandósként még Pfizerre volt beregisztrálva, de a naponta változó járványügyi intézkedések miatt végül a szülés után AstraZenecát kapott.

A szemészeten szemfenékvizsgálatot végeztek az akkor egy hónapja szült nőnél, ahol azt a diagnózist kapta, hogy a szemtestet alkotó kocsonyás anyag kicsapódott. Az orvos szerint ez a 70 felettiek betegsége, illetve a rövidlátóké, de mivel nála egyik sem áll fenn, egyértelmű, hogy az oltás mellékhatása. Szemcseppet kapott és nagy dózisú C-vitamin szedését javasolták, és kibérelt egy fényterápiás készüléket is. Az arcduzzanata lelohadt, de a szemében azóta sem történt változás.

Extra esetekben mégis lehet Pfizert kapni második oltásként? (Fotó: Depositphotos)
Extra esetekben mégis lehet Pfizert kapni második oltásként? (Fotó: Depositphotos)

Az esetet lejelentette a háziorvos, de nem csak az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek (OGYÉI), hanem a Debreceni Egyetem Infektológiai Intézetének is, akik oltási mellékhatásokkal (is) foglalkoznak. Másfél hónap után kaptak visszajelzést az orvosokból álló bizottságtól, hogy szakmailag alátámasztott esetben van esély második oltásként Pfizer vakcinát kapnia. Ugyan neki nincs semmilyen alapbetegsége, de a családjában sajnos van vérrögképződésre való hajlam, és a szülés után egyébként is nagyobb az esély erre, így 30 napig vérhígítót kellett szúrnia, mert az orvosok szerint a tabletta formátum nemigen alkalmas a vakcina okozta trombózis megakadályozására. Ez az aortás vért hígitja, műtétek után is ezt szokták adni a betegeknek.

„Június 16-án kell keresnem a háziorvosomat, ő fog beutalni laborvizsgálatra, ahol antitest-szintet és a trombózishajlamra utaló vérlemezkeszámomat is megnézik. Még ha ez utóbbi értékem jó is lesz, azt mondták, akkor sem kaphatok még egyszer AstraZenecát” – mondja az édesanya, aki úgy érzi, hogy kísérleti nyúl lett akaratán kívül.

A közösségi oldalon sok AstraZenecás osztja meg egymással az oltás utáni mellékhatásokat, észrevételeket, és sajnos nem ritka, hogy addig nem tapasztalt, huzamosabb ideig tartó magas vérnyomás, ízületi, izom- és visszérfájdalmak, erős fejfájás, cukorértékek elmozdulását észlelik. Ezért sokan tartanak a második oltástól, és szívesebben váltanának Pfizer vagy Moderna vakcinára. Tudjuk, hogy ez nem kívánságműsor, azt is, hogy más országokkal ellentétben Magyarországon még nincs a vakcinakombinációra vonatkozó protokoll. Ezért erre irányuló kérdéseinket több nappal ezelőtt elküldtük az akkor még naponta jelentkező Operatív Törzsnek, illetve az OGYÉI-től is érdeklődtünk arról, hány bejelentést kaptak a vakcinákkal kapcsolatban, azok közül voltak-e súlyosak, s hogy tervezik-e az orvosilag alátámasztott esetek vakcinaváltási protokollját, de cikkünk megírásáig nem kaptunk válaszokat. Ha megérkeznek, természetesen frissítjük cikkünket. 

Dr. Hídvégi Edit tüdőgyógyász azt mondta az Egészséskalauz.hu-nak, hogy a súlyos allergiás reakcióval, akár anafilaxiával reagáló embereknél az adott összetevőt tartalmazó vakcinával ellenjavallt. De egyéb, addig meglévő betegségek vagy tünetek felerősödése miatti vakcinaváltásról továbbra sincs információ.

Több országban is meglépték a vakcinakombót

Franciaországban április elején döntött úgy a kormány az 55 éven aluliakról, Németországban pedig április közepén határoztak a 60 év alattiakról, hogy az úgynevezett hírvivő RNS-re (mRNS) alapuló vakcinák közül (Pfizer, Moderna) kell választani második oltást azoknál, akik első adagként AstraZeneca-féle oltást kaptak. A legújabb kutatások ugyanis azt támasztják alá, hogy ha ritkán is, de mégiscsak fennáll a vérrögképződés esélye ennél a vakcinánál. Részben vagy egészben szünetelteti a vakcina használatát Dánia, Svédország, Norvégia és Kanada is, valamint legutóbb Hollandia is úgy döntött, hogy 60 év alattiakat nem olt vele. Szlovéniában is ezen gondolkoznak. 

Szlovákiában is felfüggesztették az AstraZeneca oltásokat, nem csak azért, mert összefüggésbe hozták egy 47 éves nő halálával, de kevés is volt a vakcinából, ezért másodikként már ott is kapható Pfizer vagy Moderna. Tegnapi hír, hogy a Kanadai Immunizációs Tanácsadó Bizottság (NACI) kedden módosította addigi Covid-protokollját, és azt javasolja, hogy azok, akik AstraZeneca-oltást kaptak az első dózisban, a másodikban a Pfizer–BionNTech vagy a Moderna vakcináját kaphassák meg.

Oxfordban már februárban megkezdték a vakcinakoktélok alkalmazását. A kísérletre jelentkező önkéntesek egy része előbb AstraZenecát majd Pfizert, mások előbb Pfizert, utána AstraZenecát, megint mások vagy csak AstraZeneca-AstraZeneca, vagy Pfizer-Pfizer kombinációt kapnak. A teszt végén mindenkitől vért vettek, majd összehasonlítják, hogy melyik kombináció alapján alakulhatott ki a legnagyobb védettség. Eredmény egyelőre nincs a Com-CoV névre hallgató kísérletben, de azok, akiknél mixelték a vakcinákat, nagyobb arányban tapasztaltak mellékhatásokat az oltások után, mint a kontrollcsoportban lévők. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy a mellékhatások enyhék vagy mérsékeltek voltak.

Azerbajdzsánban nemzetközi vizsgálat indult, ahol önkéntesek vegyesen kapnak a Szputnyik V-ből és az AstraZeneca-vakcinából, a spanyol állam által támogatott Carlos III Egészségügyi Intézet által vezetett Combivacs tanulmány pedig megállapította, hogy igen hatékony az AstraZeneca oltása után a Pfizer beadása.

Duda Ernő immunológus már március elején úgy nyilatkozott, hogy szerinte azonos típuson belül szabadon keverhetők az egyes vakcinák:

„...teljesen mindegy, hogy ugyanazt az oltást kapja-e másodszor, vagy egy másik cégnek az oltását... Az úgynevezett vektorvakcinák esetében, mint amilyen a Szputnyik, másodszor az ember másmilyen oltást kap, mint amilyen az első, éppen azért, mert nem a vektor ellen akarunk védettséget kialakítani, hanem a koronavírus ellen. És ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy az emlékeztető oltást ugyanattól a cégtől jön-e vagy sem, pontosan ugyanolyan hatásos lehet az egyik, mint a másik”

- mondta Fiala János műsorában, hozzátéve, hogy szerinte az mRNS-alapú oltások, tehát a Pfizer-BioNTeché és a Modernáé is felcserélhetők egymás között, nem csak a Szputnyik V és az AstraZeneca-oltás.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!