3p

Mateusz Morawiecki hatodik szankciós csomagot javasol. 

Európának függetlenednie kell az orosz energiahordozóktól, de ebben a nem tengerparti országok számára is megfelelő megoldást kell kidolgozni - hangsúlyozta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő Varsóban portugál hivatali partnerével, António Costával közös sajtóértekezletén.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök és portugál hivatali partnere, Antonio Costa. Fotó: MTI/EPA/PAP/Marcin Obara
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök és portugál hivatali partnere, Antonio Costa. Fotó: MTI/EPA/PAP/Marcin Obara

Ki kell vetni a hatodik uniós szankciócsomagot Moszkvával szemben, Európa

"nem állhat meg félúton, ahogyan félig békében élni sem lehet, a biztonság és a béke elválaszthatatlan" - jelentette ki Morawiecki a kétoldalú tárgyalásokat követően.

Az európai és az ukrajnai biztonság visszaállítása érdekében

"messzebbre kell menni a szankciók terén, különösen a szénhidrogéneket illetően" - jelentette ki a lengyel kormányfő.

Elismerte egyúttal: a különböző országok más-más helyzetben vannak. 

"A visegrádi csoportba tartozó déli szomszédjainknak nincs tengerük, Ausztriának sem" - mutatott rá.

Az Európai Unióban (EU) ezért,

"megértve ezt, számukra is elfogadható megoldást próbálunk kidolgozni, hogy biztosítsuk az egységet, de egyúttal az orosz gáz- és kőolajimporttól való minél gyorsabb elszakadást is" - mondta Morawiecki.

Újságírói kérdésre válaszolva beszámolt arról, hogy Costával az energiahordozóknak a portugál kikötőkben történő átrakodása és a lengyel kikötőkbe történő továbbszállítása lehetőségeit is érintették.

Ebben a vonatkozásban Morawiecki úgy látta: a meglévő, illetve befejezés előtt álló infrastrukturális beruházások révén Lengyelország térségbeli gázszállítási központtá válhat, és szárazföldi vezetékeken déli irányba is továbbíthatja az energiahordozót.

A portugál miniszterelnök úgy ítélte meg: az energiabiztonság érdekében a megújuló energiaforrásokra kell támaszkodni, és függetlenedni a széntől.

Morawiecki Ukrajna EU-csatlakozási folyamatáról beszélve a Nyugat-Balkán integrációjáról is szót ejtett. 

"Amennyiben Európa globális szereplő akar lenni, földrajzilag egységesnek kell lennie, a Nyugat-Balkán és Ukrajna kérdésköre ezért az EU ambícióinak megvalósításával is összefügg" - hangsúlyozta.

Costa prioritásnak nevezte Ukrajna katonai, pénzügyi, humanitárius támogatását, valamint az ország háború utáni újjáépítésének elősegítését és bekapcsolását a közös európai piacba. Az EU-csatlakozást illetően "nincsenek azonnali megoldások", de az uniós tagállamok készen állnak arra, hogy "megfelelő státust találjanak" Kijevnek - mondta a portugál kormányfő.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!