A független Német Gazdaságkutató Intézet friss jelentésében hangoztatta: „Németország gazdasági alapjai aggasztóan töredeznek." Az exportra orientált ipar teljesítménye már egy éve jelentősen csökken. Elsősorban az európai országokban főként az Egyesült Királyságban és Olaszországban esett vissza a német termékek iránti kereslet. Eddig az erős belső kereslet támogatta a gazdaságot.
A kedvező foglalkoztatási helyzet és a kormányzat pénzügyi intézkedései jelentősen bővítették a fogyasztást. A vállalatok az első negyedévben még növelték termelési kapacitásaikat, az építőipar újabb rekordot jelentett a rendeléseknél. E tényezőknek köszönhető hogy idén még egyáltalán lehet fél százalékos növekedésre számítani.
A német gazdaság alapjai mindenekelőtt a nagy gazdaságpolitikai kockázatok miatt töredeznek. A tovább éleződő amerikai-kínai kereskedelmi viszály mellett főként az európai problémák nehezítik a helyzetet. Amennyiben Nagy-Britannia megegyezés nélkül lép ki az Unióból, ez 1,1 százalékos csökkenést jelent a brit gazdaságnak, 0,2 százalékosat az euróövezetnek és 0,4 százalékosat Németországnak.
A világpolitikai konfliktusok és bizonytalanságok különösen keményen érintik Németországot. A második negyedévben igen nagy mértékben estek vissza.az ipari beruházások gépeknél, felszereléseknél és járműveknél.
Miután a kormány eddig elsősorban a fogyasztás növelését támogatta, most a termelési potenciál növelését szolgáló gazdaságpolitikára van sürgős szükség,
Elavult a korábbi költségvetési politika, amelynek középpontjában a kiegyensúlyozott büdzsé állt.
A negatív kamatok időszakában hosszú távú beruházási programokra van szükség a német gazdaság sürgető korszerűsítéséhez, mutat rá a DIW.