6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közzétett dokumentumban fény derül arra, a kormány meggyőzni akarja-e Brüsszelt az idei deficitcél tarthatóságáról, vagy ennek érdekében kiigazító lépéseket is kilátásba helyez-e.

A sajtótájékoztató véget ért.

10:42

Az euró bevezetésének céldátuma Varga szerint azért nehéz, mert messze vagyunk még attól, hogy az összes feltételt teljesíteni tudjuk. Talán az évtized végére teremtődhetnek meg azok a körülmények, melyek aktuálissá tehetnék ennek a kérdésnek a megválaszolását.

10:40

A tranzakciós illetékből kieső 80 milliárd forint kapcsán úgy számolunk, hogy ez a 400 milliárdos tartalékot fogja csökkenteni - mondta újságírói kérdésre Varga Mihály. 

10:39

Az e-útdíj és a pénztárgépek NAV-hoz történő bekötése esetén indulási kockázatokkal számolnak Vargáék. Szerinte egyébként az utóbbi esetében a vártnál is nagyobb lehet a költségvetési bevétel.

10:34

A GDP 0,2 százalékos korrekciójának az az oka, hogy a tavalyi évben a vártnál nagyobb recesszió volt nemcsak hazánkban, de Európában is, így pedig egy, a korábbinál mélyebb pontról indult 2013. 

10:33

Mivel az elmúlt két évben tudtuk teljesíteni a 3 százalék alatti hiányt, és ez idén is így lesz, minden esély megvan arra, hogy ki tudjunk kerülni a túlzott deficiteljárás alól - mondta Varga Mihály. Úgy véli, tavaly "túlvágatott" a költségvetésen Brüsszel. A miniszter abban bízik, hogy az Európai Bizottság is értékeli az elmúlt években megtett intézkedéseket.

10:32

A tartalék összegét a mostani kockázatok 0,7 százalékkal csökkentik a GDP arányában. A megmaradt 0,6 százaléknyi tartalék még mindig elég lehet arra, hogy "az évet biztonságosan működtetni tudjuk" - pontosított a miniszter.

10:31

A pénzügyi tranzakciós illeték esetében azt lehet látni, hogy nagyon gyorsan reagált a megjelenésre a piac fogyasztói szokások, számlaösszevonások formájában. Ez a költségvetés szempontjából a tervezett bevételhez képest 80 milliárdos elmaradással lehet számolni - fejtette ki Varga újságírói kérdésre. 

Államigazgatási körben a tervezett tranzakciós illeték be fog folyni a kormány számításai szerint. 

10:28

A kockázatok számbavétele után a költségvetési tartalék csökkenhet, de ettől függetlenül még  marad, és a kormány képes lesz kezelni az esetleges problémákat. 

10:25

Az államháztartási folyamatokat tekintve Varga negatív bevételi kockázatként tekint a pénzügyi tranzakciós illetékre. Ezzel kapcsolatban majd a Bankszövetséggel fognak tárgyalni.

Szintén a gazdaság fehérítését, és a bevételi részt érintheti a fordított adózás elvetése. 

A kisadók pozitív kockázatot jelent, hiszen eddig a vártnál kevesebben léptek át. Ha viszont kevesebben lépnek át, a régi adózásnál maradva több bevétel folyhat be a büdzsébe - fejtette ki Varga.

10:20

Ennek megfelelően számolták újra a makrogazdasági mutatókat. A tavaly év végi 0,9 százalékot most 0,7 százalékra módosították az idei évre vonatkozóan. Egy enyhe, stabil és tartós növekedési pályára áll hazánk Varga szerint.

Továbbra is 2,7 százalékos hiánnyal számolnak az NGM-nél, ugyanígy a következő évben is, míg 2015-ben 2,2 százalékos deficitet prognosztizálnak.

Államadósságban 78,1 százalékos aránnyal számolnak az idei évben, míg ez 2016-ra 76,5 százalékra mérséklődhet. 

Inflációban is korrigáltak. Az eddigi 5,2 százalékot 3,1 százalékra módosították javarészt az európai deflációs hullám, és a végrehajtott kormányzati intézkedések nyomán. Jövőre pedig 3,2 százalék lehet a fogyasztói árindex.

Korábban 283 forint/euró árfolyammal számoltak, az elmúlt időszakban bekövetkezett változások korrekcióra késztették a kormányt, mely 293 forintra módosult. 

Idén a munkanélküliségi ráta 10,7 százalék lehet év végén.

10:17

Négy tétel járulhat hozzá a növekedéshez. Az első az egyedi tételek korrekciója, például a mezőgazdasági teljesítmény. "Ha idén normális teljesítményt nyújt", 0,4 százalékkal járul hozzá a GDP-hez. Másik tényező, hogy a külső kereslet élénkülhet, vagyis növekedhet a nettó export. "Ezzel nem csak mi számolunk, de az Európai Unió több tagállama is hasonlóan látja a helyzetet. A harmadik beindulást elősegítő tényező, hogy az államháztartásban kedvező folyamatok indultak el az elmúlt három évben. A legutóbbi hiányszám azt mutatja, hogy hazánk el tudott jutni abba az egyensúlyi állapotba, melynek révén kikerülhetünk a túlzott deficiteljárás alól. 

Végezetül Varga a hitelezésbővítő kezdeményezéseket említette, mint növekedést ösztönző tényezőt. 

10:16

Többek között a kormány célja a potenciális GDP javulása, a foglalkoztatás növelése, hazánk sérülékenységének csökkentése.

Varga szerint még dolgozni kell a gazdasági növekedésen, a versenyképesség javításán. A most elküldött konvergenciaprogram ezekre koncentrál. 

10:13

A tegnap folyamán küldték el a konvergenciaprogramot Brüsszelbe. Varga szerint "kitűnő olvasmány, best seller lesz". 

Röviden összefoglalva a tartalmát, elmondja: 2013-2016 közötti kivetítést tartalmaz. Úgy számolnak, hogy 2013-ban újraindul a gazdaság növekedése, 3 százalék alatti hiányt teljesítünk, és ehhez nincs szükség kiegészítő intézkedésekre a nemzetgazdasági miniszter szerint. 

Háttér

Az Európai Bizottságnak készített konvergenciaprogramból kiderül, hogy mit vár idén és jövőre a kormány a gazdaságban, hogyan alakul várakozása szerint a költségvetési egyenleg, szükségesek-e még kiigazító lépések. Mindez jelenleg a túlzott deficiteljárás szempontjából különösen fontos.

Bár a tavalyi év költségvetési hiánya meglepően jó lett, a legfrissebb, február végi brüsszeli előrejelzés az idei évre 3,4 százalékos deficitet prognosztizál - miközben a kormány megingathatatlanul tartja magát ahhoz, hogy ez egy téves prognózis. Ennek fényében nagy kérdés, hogy a kabinet a tavalyi adattal, az idei évre várható nagyobb gazdasági növekedésről, a kockázatok semmisségéről próbálja meggyőzni az Európai Bizottságot, vagy pedig biztosra menve kiigazító lépéseket helyez kilátásba a cél érdekében.

Mint ismert, Brüsszel az idei és a jövő évre is 3,4 százalékos költségvetési deficitet prognosztizál 0,1 százalékos gazdasági visszaesés mellett. A kormány ezzel szemben 0,9 százalékos növekedést remél 2013-ra, és az EB által említett költségvetési kockázatok - mint például az e-útdíjból és a pénztárgépek bekötéséből származó bevételek - sem jelentenek veszélyt a hiány teljesülésére.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!