6p

Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez,
ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!

Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én
Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral
és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!

Részletek és jelentkezés itt!

Mager Andreán kívül a Mi Hazánk és a Momentum jelöltjét hallgatja meg a parlament illetékes bizottsága.

Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős korábbi tárca nélküli miniszter, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója lehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának új tagja a mandátuma lejártával, március 4-én távozó Pleschinger Gyula helyett. A korábbi miniszter asszonyt, aki 2011 és 2016 között már tagja volt a testületnek, a kormánypártok jelölték, míg a Mi Hazánk Csath Magdolna közgazdászt, a Momentum pedig Varga Csabát, az azóta az MNB-be integrált Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) korábbi főigazgatóját jelölte.

Az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága hétfő délelőtt 11 órakor kezdte meg a jelöltek meghallgatását.

Csath Magdolna: erősíteni kell a forintot

A három jelöltet a bizottság ABC-sorrendben hallgatja meg. Csath Magdolna arra emlékeztetett, két éve már beszélt a bizottság előtt, akkor a termelékenységben levő lemaradásunkra hívta fel a figyelmet. Most az inflációra ható tényezőket, így a várható amerikai vámpolitikára, a költségvetési politikára hívta fel a figyelmet.

A jegybank árfolyampolitikájával kapcsolatban hangsúlyozta, az MNB-nek nincs árfolyamcélja, de a gyenge nemzeti valuta támogatja az alacsony hozzáadott érték megteremtésének fenntartását.

Felhívta a figyelmet a „4T” (tőke, technológia, tudás, tehetség) fontosságára, ezzel kapcsolatban azt mondta, a tudásalapú munkahelyek aránya Dél-Alföldön 2,4 százalék, Budapesten pedig tíz százalék fölött van, országosan pedig Budapestet nem tekintve 4 százalék körül van.

Összességében saját magáról úgy vélekedett, reálgazdasággal foglalkozó közgazdászként ő maga nem csak a tűz oltásában, hanem a tűz kialakulásának megelőzőzésében is tudná segíteni a Monetáris Tanács munkáját.

Mager Andrea szerint nagy lesz a gazdasági növekedés

Mager Andrea a saját banki múltjára hivatkozva úgy vélekedett, a szektor ismerete alkalmassá teszi a monetáris tanácsi tagságra. Leszögezte, nagy értéknek tekinti az MNB és a Monetáris Tanács függetlenségét. Úgy vélte, az volt a hatékony időszak, amikor a monetáris és a fiskális politika „tornyában” hasonlóan gondolkodtak. Céljának tekinti a fenntartható növekedés és a stabilitás megteremtését.

A kamatpolitikával kapcsolatban Mager Andrea úgy vélekedett, az ma, az újra megjelenő inflációs korban szélesebb feladatot tölt be, mint korábban, amikor csupán a növekedést kellett szabályozni vele, ma már az infláció elleni küzdelem eszköze is.

Mager Andrea hosszú idő után térhet vissza a Monetáris Tanácsba
Mager Andrea hosszú idő után térhet vissza a Monetáris Tanácsba
Fotó: Klasszis Média / Dobos Zoltán

A devizatartalékról szólva azt mondta, szerinte ez hektikusan működő pénzpiac fedezetként szolgál az árfolyamkockázat elkerülésére.

Az euró bevezetésével kapcsolatban azt mondta, a maastrichti kritériumok mellett a „józan ész” is ott van, akkor van értelme, ha értettek vagyunk, jó az időzítés, és tekintettel vagyunk a gazdaság fejlettségünkre és a versenyképességünk is megfelelő.

Az inflációs várakozásokról azt mondta, a szolgáltatások áremelkedése magas, az energiaárakat a várható geopolitikiai változások csökkenteni tudják, az élelmiszer-infláció ellen pedig kormányzati bejelentések történtek. A jegybank feladata az eszköztár alkalmazása révén az infláció letörése a legfontosabb.

Az árfolyamcélról azt mondta, fontosabb az inflációs cél. A pénzpiacok stabilitására figyelni kell, az árfolyamnövekedés azonban kétszer gyorsabban gyűrűzik be a fogyasztói árakba, mint eddig, ezért ügyelni kell az árfolyamra is.

Mager szerint a GDP-növekedés szélesebb bázison indulhat el, megindult a fogyasztás, a lakossági hitelezés nőtt, az építőiparban is fordulat várható, ezért lát rá esélyt arra, hogy teljesüljenek a kormány növekedési céljai.

Varga Csaba: az euróbevezetést elő lehetne készíteni monetáris szinten

Varga Csaba is az infláció letörését nevezte meg a legfontosabb feladatnak, mellyel kapcsolatban azt mondta, az MNB Inflációs jelentéseiben az előrejelzési és tényadatok nincsenek összhangban, így sérül a kiszámíthatóság és a megbízhatóság.

Úgy vélte, a középtávú inflációs célok esetében fontos a világos kommunikáció. Varga szerint az árstabilitás egyik eszköze lehet az euró bevezetése, melynek tényleg vannak feltételei, de az előkészítését meg kellene kezdeni monetáris szinten.

Korábbi PSZÁF-es múltjára utalva azt mondta, a makroprudenciális működésre külön figyelmet kellene fordítani. A klímaváltozás hosszú távú gazdasági hatásainak elemzését is szeretné jobban kiemelni – mondta Varga. Varga megjegyezte, a digitális pénz kérdésével is egyre inkább foglalkoznia kell a jegybanknak.

Mikor lesz eurónk?

A Gazdasági Bizottság részéről képviselői kérdések érkeztek az árfolyammal kapcsolatos eszköztárról és az euróbevezetésről.

Csath Magdolna az árfolyamról úgy vélekedett, eszközei vannak annak befolyásolására, ez pedig a versenyképességünkre is hatással van. Úgy vélte, le kell számolni azzal a tévhittel, hogy az ország gazdaságát a külföldi tőke menti majd meg. A gyenge forint pedig ennek a külföldi tőkének kedvez. Az euróbevezetés időpontjára nem akart újabb időpontot mondani, hanem úgy vélte, a feltételeket kell hozzá megteremteni.

Mager Andrea sem vállalt céldátumot az euró bevezetésére. Emlékeztetett, 2001-ben már csak azinflációs célt nem sikerült teljesíteni a maastrichti feltételrendszerből, később pedig romlott a helyzet. Ő is úgy vélekedett, az euró bevezetésének feltételeit kell megteremteni, csak ezt követően lehet szó a közös deviza bevezetéséről. Az árfolyamcélról azt mondta, az inflációs cél teljesítéséhez a pénz- és tőkepiaci stabilitást biztosítani kell.

Varga Csaba a közös deviza bevezetésével kapcsolatban szintén a feltételrendszert említette, úgy vélte, egy 8-10 éves felkészülési időszakra lenne szükség.

A bizottsági szavazáson Csath Magdolnára 1 igen 3 nem 12 tartózkodás, Mager Andreára 12 igen 3 nem 1 tartózkodás, Varga Csabára 12 nem 4 tartózkodás érkezett, így a plénum Mager Andreát jelöli a Monetáris Tanácsba. Az új tagról az Országgyűlés egyszerű többséggel dönt még hétfő délután, így szinte biztosra vehető, a korábbi miniszter, a Szerencsejáték Zrt. mostani vezérigazgatója lesz Plechinger Gyula utódja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!