A KSH főosztályvezetője szerint az elmúlt hetek koronavírus-adatai alapján ez nem meglepő, és úgy véli: mivel a harmadik hullám március végén-április elején tetőzött, az áprilisi adatok még rosszabbak lesznek - írja az atv.hu. Lapunkban mi is foglalkoztunk azzal, hogy a temetők mennyire le vannak terhelve a szokatlanul magas halálozások miatt.
Az első negyedévben 22 százalékkal ugrott meg a halálozás: 2021 márciusáig 41 727-en haltak meg, 7072-vel többen, mint egy évvel korábban. Januárban 17, februárban 7,8, márciusban 40 százalékkal többen hunytak el az egy évvel korábbihoz képest.
A KSH Szakstatisztikai igazgatóság, Népszámlálási és népesedési statisztikai főosztályának főosztályvezetője szerint az elmúlt hetek koronavírus-adatai alapján várható volt a kedvezőtlen márciusi statisztika. Kovács Marcell azonban arra figyelmeztet – tudva, hogy a harmadik hullám március végén-április elején tetőzött –: az áprilisi adatok még rosszabbak lesznek.
Kovács elmondása szerint Magyarországon tavaly a többlethalálozás nagyjából 80 százalékát tette ki a Covid-halálozások száma. Hivatalos statisztika azonban arról, hogy összesen hányan hunytak el koronavírus-fertőzés következtében, majd akkor lesz, ha a KSH feldolgozza a halotti bizonyítványok adatait, és azok alapján közli a haláloki-statisztikákat – mondta el Kovács.
A KSH felmérése szerint egyébként a születések száma – Budapest és Észak-Magyarország kivételével – valamennyi régióban emelkedett az előző év azonos időszakához képest, ami pozitív tendencia. Részben azért is, mert félő volt, hogy a koronavírus miatt alábbhagy a gyermekvállalási kedv (az első negyedév adatai alapján ez nem így lett), részben pedig azért is, mert (évente nagyjából 20 ezerrel) csökken gyermekvállalási korú nők száma.