3p

Ha még emlékszik rá valaki, volt tavaly ez a "Nyugat szeméttel etet minket"-kampánya a kormánynak, mely során nem tudták bebizonyítani, hogy a Nyugat szeméttel etet minket. Brüsszelben viszont komolyan vették az aggályainkat: az Európai Bizottság új központja kedden már meg is kezdi a munkát.

Az Európai Bizottság az élelmiszercsalás elleni küzdelemmel és az élelmiszer-minőséggel foglalkozó tudásközpontot hozott létre, amely kedden kezdeni meg munkáját - közölte az uniós bizottság hétfőn.

A tájékoztatás szerint a tudásközpont létrehozását az élelmiszercsalás és az élelmiszer-minőségi problémák miatti fogyasztói aggályok indokolták, és az bizottsági és azon kívüli szakértők hálózata lesz. Feladata, hogy az élelmiszercsalással és az élelmiszer-minőségi kérdésekkel kapcsolatban naprakész ismeretekkel lássa el az uniós döntéshozókat és a tagállami hatóságokat.

Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztosa elmondta, az élelmiszeripar az a terület, ahol a tudomány haszna közvetlenül és kézzelfoghatóan megmutatkozik a lakosság számára. Az élelmiszercsalás bűncselekmény, ezért felgöngyölítésében az uniónak egyértelmű szerepe van. Az élelmiszercsalás elleni küzdelemmel és az élelmiszer-minőséggel foglalkozó tudásközpont tevékenysége hozzá fog járulni az uniós élelmiszerlánc integritásának és az élelmiszeripari termékek minőségének megóvásához - közölte.



Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a tudásközpont össze fogja hangolni a piacfelügyeleti tevékenységeket, egyebek mellett az uniós piacokon ugyanolyan csomagolásban és márkajelzéssel forgalmazott élelmiszerek összetételének és érzékszervi jellemzőinek vizsgálatát. Riasztási és információs rendszerként fog működni élelmiszercsalás esetén. Össze fogja kapcsolni egymással a tagállamok és az uniós bizottság információs rendszereit, egyebek mellett az egyes élelmiszer-ipari termékek összetételét tartalmazó adatbázisokat. Feladatai közé fog tartozni továbbá, hogy hírleveleket, interaktív térképeket, adatbázisokat és rendszeres jelentéseket készítsen, és hogy ezeket az információkat közzétegye - közölte az uniós bizottság.

A magyar kormány 2017 tavaszán kezdett azzal kampányolni, hogy ugyanazon névvel és csomagolással silányabb minőségű élelmiszereket szállítanak Magyarországra az áruházláncok, mint amilyeneket a nyugati országokban pakolnak a polcokra. Ezt több fordulóban is igyekeztek bizonyítani a NÉBIH segítségével, és minden egyes körben azt kommunikálták, hogy a különbség létező. Ezzel ellenben, ha valaki nem csak a kormány közlésére hagyatkozott, hanem elolvasta a konkrét jelentést, láthatta, hogy ez nem bizonyítható: egyes itthon árusított termékeket az ellenőrök valóban silányabbnak ítéltek, más esetekben viszont a nálunk kapható volt jobb. Előfordult olyan is, hogy a vizsgálat során nem is ugyanazokat a termékeket vetették össze, és voltak egyéb, komikus bakik is. Mindezek után közölte az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége, hogy a megalapozatlan, hitelrontó kommunikáció súlyos gazdasági következményekkel járhat. Attól még trendet teremtettünk, a szemétteletetnek-vonatra például Szlovénia is felszállt, csak ők a hivatalos közlés szerint sem találtak semmi különbséget a termékek között. Az EU viszont úgy ítélte meg, hogy jogos az igény az ellenőrzések bevezetésére, ennek az eredménye a működését kedden megkezdő központ.

via MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!