A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 49,2 — közölte lapunkkal Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A korábbi július havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,5) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (58,8). A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. A részindexek közül öt-öt index áll a zsugorodási, illetve bővülési tartományban. A foglalkoztatottság index 0,5 százalékponttal csökkent ebben a hónapban, értéke ismét enyhe zsugorodást jelez. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami e hónapban csökkent (48,5).
A BMI szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 49,5.
Júliusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június után júliusban is fordulatot figyelhetünk meg a feldolgozóiparban, a BMI index csökkent, jelenleg 50,0 feletti érték alatt áll. Az indexek többségében emelkedtek, öt egyedi index áll a fellendülési tartományban.
Az új rendelések mennyisége nőtt, az indexérték 0,1 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség nőtt, az indexérték 2,3 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz képest. A foglalkoztatás ismét 50 pont alatt áll, az indexérték 0,5 százalékponttal csökkent. A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 1,0 százalékponttal esett vissza. A vásárolt készletek index értéke 0,1 százalékponttal csökkent júniushoz képest.
A külpiaci mutatók közül az import indexe 3,5 százalékponttal, az exporté 1,4 százalékponttal nőtt. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 6,3 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség indexe 0,2 ponttal emelkedett. A késztermékkészletek indexe 0,3 százalékponttal csökkent. A 2024 júliusi BMI index nőtt a júniusi (49,1) értékhez képest. Július átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a júliusi értékeké 52,5). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a második legalacsonyabb július havi érték.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez az nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.
Az új rendelések indexe nőtt, az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi júliusban. 1995 óta ez a hatodik legalacsonyabb e havi érték.
A szállítási átfutási idő indexe csökkent júniushoz képest.
Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a hetedik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A vásárolt készletek index csökkent, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték az hatodik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index csökkent és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.