2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Határozatképtelen volt a parlament, így ma sem szavazta meg Magyarország a svédek NATO-csatlakozását.

 

Bojkottálta a Fidesz frakciója a 49 ellenzéki képviselő által kezdeményezett hétfői rendkívüli parlamenti ülésnapot, aminek a fő témája Svédország NATO-csatlakozásának megszavazása lett volna. Az ülés ennek megfelelően határozatképtelen lett.

A rendkívüli parlamenti ülést a Momentum kezdeményezte, miután a júliusi, vilniusi NATO-csúcson kiderült, Törökország hozzájárul, hogy Svédország is tagja legyen a katonai szervezetnek.

Ma sem történt meglepetés. Fotó: Depositphotos
Ma sem történt meglepetés. Fotó: Depositphotos

Az ülés összehívását támogatta a DK, az MSZP, a Jobbik, a Párbeszéd és az LMP képviselőcsoportja, valamint egy független képviselő, és a svéd NATO-csatlakozásról szóló törvényjavaslat mellett további öt, ellenzéki kezdeményezésű előterjesztés napirendre vételét kérték.

A Svédország NATO-csatlakozásáról szóló előterjesztést már megtárgyalta az Országgyűlés, csak a zárószavazás van hátra.

Gelencsér Ferenc (Momentum) szóvá tette, hogy a kormánypárti képviselők nem jelentek meg a rendkívüli ülésen, s miért veszik fel a fizetésüket, ha nem járnak be a munkahelyükre? Úgy látja, a kormány Brüsszelbe jár keménykedni, de Moszkva és Ankara előtt rendszeresen térdre rogy.

Varju László (DK) szerint Orbán Viktornak és kormányának súlyos  bűne, hogy Magyarország az egyetlen olyan uniós és NATO-tagország, amelyik ellenzi a szintén EU-tag Svédország csatlakozását.

A napirend elfogadásához nem volt elegendő jelenlévő képviselő, 45 igen, 2 nem szavazattal az Országgyűlés határozatképtelennek bizonyult.

A mai bojkott miatt legkorábban szeptember elején, az első rendes parlamenti ülésnapon lesz lehetőség arra, hogy elfogadhassák a ratifikációról szóló előterjesztést. 

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón azt mondta, helyesnek tartja, ha a Fidesz képviselői bojkottálják az országgyűlés rendkívüli ülését. Ezt azzal indokolta, hogy Svédország máig nem javított a két ország közötti viszonyon. Korábban Szijjártó Péter csupán technikai kérdésnek nevezte a parlamenti szavazást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!