5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A korábban közölt statisztikai adatok alapján várható volt, hogy a magyar gazdaság a második negyedévre technikai recesszióba süllyed.

A KSH keddi gyorsjelentése szerint a magyar gazdaság előző év azonos időszakához képest a naptárhatás kiszűrésével 1,2 százalékkal esett vissza 2012. második negyedévében, mely a nemzetgazdasági ágazatok mintegy felének stagnálásának eredménye. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett.

A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint előző negyedévhez viszonyítva sem jobb a helyzet, hiszen ilyen összevetésben 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. Tehát ez azt is jelenti, hogy technikailag ismét recesszióba süllyedt Magyarország. Legutóbb 2010-ben, a válság után támadt fel egy másfél évig tartó visszaesésből a gazdaság.

A frissen közölt adat egyébként valamivel még jobb is a várakozásoknál, hiszen a JP Morgan közgazdászai 0,4 százalékos negyedéves összevetésű GDP-csökkenést jósoltak, amely számításaik szerint éves összehasonlításban 1,4 százalékos visszaesést jelentett volna. Ennél pontosabb eredményt prognosztizáltak a Goldman Sachs elemzői, hiszen 0,1 százalékos negyedéves és 1,2 százalékos éves GDP-mínuszt valószínűsítettek, a Capital Economics szakemberei pedig éves bázison 1,3 százalékos visszaesést vártak 2012 második negyedévére a magyar gazdaságtól.

Mint már ismert, 2012 első negyedévére előző év azonos időszakához képest 1,2 százalékos visszaesést regisztráltak, előző negyedévhez viszonyítva pedig a korábbi közlés szerint 0,7 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság teljesítménye, ám ezt a legfrissebb jelentésben már egyszázalékos csökkenésre módosították.

Európa jobb a vártnál

A kedden eddig megjelent adatok alapján egyébként a várthoz képest minimálisan jobb lett mind a német, mind a francia növekedési ütem. Előbbi 0,3 százalékra volt elég, utóbbi pedig stagnálásra. Elemzők szerint ezek az adatok elégek lesznek ahhoz, hogy az eurózóna összességében elkerülje a recessziót ebben a negyedévben. Az Eurostat a tagállamok teljesítményéről kedden 11 órakor közli a statisztikáját, mely pontosabb támpontot adhat a magyar gazdasági visszaesés összehasonlítására.

Mi vezetett idáig?

A magyar gazdaság visszaesése az első negyedéves GDP-adatot, majd a havi ipari, kiskereskedelmi, és külkereskedelmi adatokat nézve nem okozott túl nagy meglepetést, hiszen már tavalyi évben is az exportnak, illetve a kivételesen jó évet produkáló mezőgazdaságnak volt köszönhető a gazdasági visszaesés elkerülése. Az idei évben a helyzet viszont csak romlott: belső fogyasztásunk továbbra sincs, a beruházások volumenindexe előző év első negyedévéhez képest közel két éve nem látott mértékben, 8,6 százalékkal esett vissza (a második negyedévre vonatkozó adat egyelőre még ismeretlen, de az építőipar helyzetét nézve jelentős javulásra nem számíthatunk). Így végeredményben sokkal jobb adatra az előző negyedévinél most sem számíthattunk.

A Mercedes javított már az ipari adaton

A GDP egyik meghatározó komponense a termelői oldalon az ipari termelés, mellyel kapcsolatban a márciusban elindult kecskeméti Mercedes-gyártól várták az "áttörést". A júniusi előzetes ipari termelési adat mégis mindössze 0,6 százalékos éves szintű növekedésről számolt be. Ezzel kapcsolatban pedig felmerült a kérdés: hol van a Mercedes-gyár várt hatása? Igazság szerint benne van már, csak kicsit mélyebbre kell ásni a statisztikában.Területi lebontásban ugyanis 2012 első negyedévében, amikor csak a gyár működésének első hónapja szerepel az adatban, 10 százalékos volt az ipari termlés bővülése Bács-Kiskun megyében. A bruttó termelési érték a megyében 2012 májusában az előző évinél 34 százalékkal volt magasabb: 87,3 milliárd forint, míg az év első öt hónapjában 359,1 milliárdról, vagyis 18 százalékkal magasabbról számolt be a Központi Statisztikai Hivatal. Mindez tehát arra utal, hogy az előzetesen közölt 0,6 százalékos ipari termelési adat a Mercedes nélkül sokkal rosszabb lett volna.

Nincs belső fogyasztás

Az első negyedévben a kiskereskedelem forgalma összességében 1,2 százalékkal esett vissza éves alapon. A mostani GDP-t meghatározó hónapokból egyelőre két adat állt rendelkezésre: az áprilisi 2,7 százalékos, illetve a májusi 2,5 százalékos forgalomcsökkenés. Így várhatóan, ha kijönnek a végleges GDP-adatok a kiskereskedelem az előző negyedévinél nagyobb mértékű visszaeséssel járult hozzá a gazdaság teljesítményéhez. A most közölt adat ugyanis csak előzetesnek számít, a biztos és részleteiben is kifejtett adatot csak a második közlésnél, a következő hónap elején hozza nyilvánosságra a KSH.

Utolsó reménysugár még mindig az export

Ahogy fentebb már említettük, az export tavaly is meghatározó húzóereje volt a magyar gazdaságnak, ám azóta a nemzetközi környezet romlott, így a külföldi rendelésállomány mérséklődést mutathat. Ezért idén úgy tűnik, hogy már nem képes kompenzálni a fogyasztás és a beruházás visszaesését. Az idei második negyedév 542,9 milliárd forintos szufficitje 20 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi 449,9 milliárd forint. Az első negyedévben a forintban számított külkereskedelmi többlet 11,3 százalékkal maradt el a tavalyitól.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!