3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Többezer egészségügyi szakdolgozó nem írta alá az új jogviszonyt tartalmazó munkaszerződését, ám akik aláírták, azok most már kérvényezhetik munkáltatójuknál, hogy vállalhassanak másod- vagy harmadállást. Tehát a kezdeti teljes tiltás után ez a lehetőség mégis nyitva maradt, igaz, szűkösebb keretek és szigorú szűrőrendszer közé szorítva.

 

Az Országos Kórházfőigazgatóság (OKFŐ) utasítása, - amely az egészségügyi jogviszonnyal egy napon, március 1-jén lépett életbe -, kimondja, hogy az állami egészségügyben főálláson kívül másod- vagy harmadállásokat kizárólag a munkáltató engedélyével végezhetnek az ott dolgozók. Tehát amit eddig nem kellett bejelenteni, azt most igen, de egyáltalán nem biztos, hogy arra igent is kap a dolgozó.

Elektronikusan kell kérvényezni a másodállások engedélyezését. Fotó: Depositphotos
Elektronikusan kell kérvényezni a másodállások engedélyezését. Fotó: Depositphotos

Akadnak azért olyan munkakörök, melyek engedély nélkül végezhetők, tehát kivételek:

  • tudományos, oktatói, vizsgáztató, nevelőszülői, művészeti, lektori, szerkesztői, jogi oltalom alá eső tevékenységek, ha az a főmunkaidőt nem érinti
  • igazságügyi és szakértői tevékenység
  • halottvizsgálati szaktanácsadói tevékenység
  • kamarai tisztség
  • szociális intézményekben való egészségügyi tevékenység
  • donor alkalmassági vizsgálatának végzése.

Az engedélyt minden esetben elektronikusan kell benyújtani, amit a munkáltató (például kórház) 8 napon belül köteles elbírálni. Ugyanennyi nap áll rendelkezésre, ha a dolgozó panasszal szeretne élni negatív válasz esetén.

Ha valaki jelenleg több állami intézménynél is dolgozik, a többi intézmény vezetőjétől kell támogató nyilatkozatot kérnie, amit a kérelem benyújtásához csatolni kell.

A kérelmeket az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánpolitikai és Jogi Főigazgató-helyettese bírálja el, és pozitív válasz esetén az engedélyt 18 hónapra kapja meg az egészségügyi dolgozó.

Amit nem engedélyez az OKFŐ:

  • ha a főállású munkaidőt érintené a másodállás
  • ha személyes közreműködői jogviszonyt létesítene a saját munkahelyével.

Mert hogy a rendelet szerint létezhet egy úgynevezett „személyes közreműködő”, egy olyan személy vagy szervezet, amelyre az OKFŐ szerint akkor van szükség, amikor a tárgyi feltételeket a munkáltató biztosítja, a személyi közreműködő pedig a személyi feltételeket. Magyarra fordítva: létszámhiány esetén egy adott kórházi osztályt fel kell tölteni munkaerővel. Ilyen esetekben viszont a munkáltató folyamodhat kérelemmel az OKFŐ vezetője felé.

Minden bizonnyal ez magát az átvezényelhetőséget jelenti, ugyanis a rendelet szerint minderre az egészségügyi ellátórendszer folyamatos és biztonságos működése miatt van szükség, és április 29-ig kell benyújtani.

Ha tehát valaki úgy szeretne másod- vagy harmadállást vállalni egészségügyi dolgozóként más egészségügyi intézményekben, hogy az nem érinti a főállás munkaidejét, ezek a kérelmek villámgyorsan meg fognak születni. Feltéve, ha minden kritériumnak meg is felel. Az engedélyek persze vissza is vonhatók, például akkor, ha valótlan adatokkal kérvényezte a másodállást, ha a főállású munkáltatója ellátási érdekre hivatkozva kéri engedélye visszavonását, vagy ha maga a dolgozó szeretné megszüntetni másodállását.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!