2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezt Szijjártó Péter erősítette meg ma Brüsszelben. Eközben Budapest és Varsó számos önkormányzattal együtt az Európai Bizottságtól kér segítséget az uniós források megvédése érdekében. Csütörtökön sorsdöntő EU-csúcs kezdődik.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter az uniós tagállamok külügyminisztereinek ülését követően azt mondta: lengyel kollégájával megerősítették, hogy kitartanak egymás mellett a vétó ügyében.

Újságírói kérdésre hozzátette: nincs konszenzus (a magyar-lengyel fél és az EU között), ezért tovább kell tárgyalni. A megbeszélések zajlanak, konkrétumokat azonban nem közölt.

Szijjártó Péter szerint a magyar és a lengyel kormány kitart egymás mellett. (Forrás: Facebook)
Szijjártó Péter szerint a magyar és a lengyel kormány kitart egymás mellett. (Forrás: Facebook)

Szerinte a magyar álláspont évek óta változatlan: elutasítják az uniós források felhasználásának összekötését

senki által nem ismert, abszolút körül nem írt politikai szempontokkal.

Levél Brüsszelnek 

Eközben Karácsony Gergely, Budapest és Rafal Trzaskowski, Varsó főpolgármestere közös online sajtótájékoztatón jelentették be, hogy levélben fordultak Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez az uniós források megmentése érdekében.  

A levélben 249 magyar és lengyel önkormányzat azt kéri, hogy

az önkormányzatok akkor is részesülhessenek a koronavírus-válság okozta károk enyhítését célzó uniós helyreállítási alap forrásaiból, ha a magyar és a lengyel kormány fenntartja vétóját, és emiatt a két ország nélkül jön létre az alap.

A kezdeményezésről előzetesen itt írtunk, a levél itt érhető el.

Az Európai Bizottság már múlt héten jelezte, hogy kész megkerülni a magyar-lengyel vétót, azaz a két ország kihagyásával hozná létre a helyreállítási alapot.

Ketyeg az óra

Az alap a 2021-2027 közötti uniós költségvetéssel együtt része annak a jogalkotási csomagnak, amit Magyarország és Lengyelország november közepén megvétózott a szintén a csomag részét képező jogállamisági mechanizmus (az uniós pénzek kifizetésének jogállami feltételekhez kötése) miatt.

A mechanizmusról a júliusi EU-csúcson előzetes megállapodás született, azt azonban ősszel a német uniós elnökség - főleg az Európai Parlament nyomására - szigorította.

A vétó és a mechanizmus ügyében az e hét csütörtök-pénteki EU-csúcson kellene megegyezésre jutniuk az uniós és tagállami vezetőknek Brüsszelben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!