3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci fizetések emelkedése miatt nem tud jobban felzárkózni a legkisebb bér.

Az elmúlt évek jelentős minimálbér-emelései ellenére a teljes munkaidőben adható legkisebb bér aránya nem változott érdemben a nemzetgazdasági bruttó átlagkeresethez képest. A Központi Statisztikai Hivatal adatbázisa alapján az elmúlt öt évben a bruttó átlagkereset 42-43 százaléka között mozgott ez az arány, de tavaly már kismértékű csökkenés állt be.

Megint nyílik az olló
Megint nyílik az olló

Az adatok elemzése előtt azonban nem árt tisztázni, hogy a bér és a kereset nem ugyanazt fedi. A keresetbe a béren kívül beletartozik a pótlék, a jutalom, a prémium, ahol van a 13. fizetés is. Tehát egy tágabb fizetési kategória. Ha abból indulunk ki, hogy ebben érdemi ingadozás nem történt az elmúlt években, továbbá figyelembe vesszük, hogy az egykulcsos adórendszer mellett a nettó pozíciókra csak a béremelésekben meglévő különbségek tudnak eltérően hatni, akkor azért nagyon mellé nem lövünk az összevetésünkkel.

Visszatérve az adatokra, 2013 óta az aktuális minimálbér a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset 42,1-42,7 százalékát tette ki, tavalyig bezárólag (a 2018-as évről csak a január-novemberi adat áll rendelkezésre.

A legnagyobb, 42,7 százalékos arányt 2017-ben érte el a minimálbér, de nem ez volt az egyetlen ilyen év, mert 2014-ben is hasonló volt a helyzet. A legalacsonyabb arányt – tehát amikor a minimálbér a legkisebb részt tette ki – pedig 2016-ban és 2018-ban lehetett mérni.

De hogyan is lehet ez, amikor a hatéves bérmegállapodás szerint pont az elmúlt években emelkedtek dinamikusan a minimálbérek. Hát úgy, hogy közben a „normál” fizetések is tempósan nőttek. Itt van például a 2018-as év: a minimálbér akkor a bérmegállapodásnak megfelelően 8 százalékkal emelkedett január és november között, de a KSH statisztikája szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset közben 11,5 százalékkal nőtt. Így az olló szétnyílt a két fizetés között.

Idén 8 százalékkal emelték a minimálbért. Sokáig ennél nagyobb - 10 százalékot meghaladó - emelésre lehetett számítani, de a munkaadók érvei erősebbnek bizonyultak: a magyar gazdaságra jellemző termelékenység mellett ennél nagyobb minimálbér-emelést a korábbi évek után már nem bírnak el a cégek, amelyek ráadásul a szociális hozzájárulási adó további emelését is sürgetik.

Lapunknak még tavaly augusztusban nyilatkozott a 2019-es minimálbér-emelés lehetséges mértékéről a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara illetékese, és már abból kiolvasható volt, mire lehet számítani. A kamara szerint ugyanis csak akkora minimálbér-emelésre kerülhet(ett) sor januártól, amennyi megegyezik az átlagbér-emelés mértékével. A kormány a 2019-es költségvetési törvényt úgy alkotta meg, hogy erre az évre 8,8 százalékos növekményt irányzott elő, vagyis elmondható, hogy végül a kamara előrejelzése vált valóra, amikor a minimálbér 8 százalékkal emelkedett idén januártól.

Amennyiben az év során valóban e számok szerint alakulnak a fizetések, akkor a legkisebb bérek felzárkózására még várni kell. Ez nem jó hír a legkisebb bért kapóknak, viszont azt is jelzi, hogy a magyar gazdaság - eddig legalábbis-  a magasabb bérszinteken is képes volt lépést tartani a minimálbér-emelésekkel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!