Minden költségtérítéses szolgáltatást megszüntetne a kórházakban a szaktárca – értesült a Népszava. A lépéssel bevételeik 5-10 százalékát veszíthetik el a kórházak. A jogszabály-tervezet, amellyel Orbán Viktor kormányfő kérésére elkezdené az egészségügyi köz- és a magánszolgáltatások szétválasztását Kásler Miklós humánminiszter egyik pontja úgy szól: a jövőben „közfinanszírozott kapacitások igénybevételével nem nyújtható nem közfinanszírozott ellátás.” Ez azt jelenti: az intézményekben ma elérhető összes fizetős szolgáltatást meg kell szüntetni.
A napilap cikke emlékeztet: most az egyágyas szobáért, leletmásolatért, vagy olyan ellátásért is kérhetnek pénzt az intézmények, amit egyébként a biztosító nem fizet. A testsúlycsökkentő műtétekre a kórház orvosa bérli saját intézménye műtőjét. Ilyenkor például a gyomorszűkítést a kórház eszközeivel, azaz közfinanszírozott tárgyakkal végzik. A tervezett új szabály viszont ezt is megtiltaná, éppúgy mint a műtők vagy egyéb eszközök bérbeadását.
Szétválasztják a magán- és az állami egészségügyet
Nemrég kidolgozták a magán- és az állami ellátás szétválasztását célzó első javaslatokat. "Ez nagyon hosszú folyamat lesz, amit egy lépésben nem lehet megvalósítani" - mondta Kásler Miklós, A legkritikusabb helyzetben lévő kórházak közül hat helyen folytat vizsgálatot az EMMI stábja, a tanulságokat lehetőleg januárban, de legkésőbb a jövő év első negyedévében szeretnék összegezni a kórházak gazdasági és pénzügyi tevékenységére vonatkozóan.
Heteken belül a kormány elé kerülhet a sürgősségi ellátásról szóló javaslat is, amelynek lényege, hogy a betegellátás célirányosan és szabályozottan történjen, hogy az országban egyetlen sürgősségi osztályon se kelljen a betegnek feleslegesen órákat várnia - mondta a miniszter. Szerinte a sürgősségi ellátás elsősorban szervezési kérdés, és nem a személyi vagy tárgyi feltételekről szól.