1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jegybank kamatvágásának hátterét, valamint a friss inflációs és GDP-előrejelzéséről szóló sajtótájékoztatóját lapunk percről percre közvetíti, kövesse velünk ön is!

A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően ismét vágott az alapkamaton, Virág Barnabás alelnök a döntés hátteréről, illetve a jegybank friss inflációs, illetve GDP-előrejelzéséről is tájékoztat.

Az előzmény

Délután 2 órakor felszállt a fehér füst: a jegybank Monetáris Tanácsa – a várakozásoknak megfelelően – 75 bázisponttal, 10,75 százalékra csökkentette az alapkamatot. Ezzel párhuzamosan a kamatfolyosó két szélét is ekkora mértékben csökkentette.

A forint méla nyugalommal vette tudomásul

Az MTI tudósítása szerint a kamatdöntés után öt perccel az euró jegyzése 382,87 forintra változott közvetlenül a döntést megelőző 382,84 forintról. A frank 404,62 forintról 404,30 forintra gyengült, a dollár pedig 349,02 forintról 349,17 forintra drágult. A közös feizetőeszköz egy egységéért e bejegyzéskor, nem sokkal délután 3 óra előtt 382,97 forintot kérnek.

További árfolyamokat laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár oldalán talál. >>

Miről lesz szó délután 3-tól?

A Monetáris Tanács döntéseinek hátterét fogja magyarázni Virág Barnabás, az MNB alelnöke. Erről kedden délelőtt itt írtunk:

Jó hírekkel kezdődik

Virág Barnabás szerint év végére 6 százalék körülire csökkenhet (akár 5-össel is kezdődhet) az infláció, ebben most még erős, majd lassuló csökkenés várható. Úgy várják, 2025-ben tér vissza a jegybanki inflációs célhoz.

Az alelnök szerint véget ért a recesszió, 2024-ben 3, 2025-ben 4 százalékos növekedésre számítanak.

A külső egyensúly gyorsan és jelentősen javult – mondta Virág.

Két opció volt, lesz egy FX-swap is

75 és 100 bázispontos opciót vizsgált a Monetáris Tanács – közölte Virág, majd hozzátette, egyhangúlag döntöttek a 75 bázispontos csökkenés mellett.

Az MNB alelnöke szerint a pozitv reálkamat segíti a dezinflációt, és ahogy infláció mértéke közelít a toleranciasávhoz, a reálkamat mérséklődni fog.

Az év végén egy új évre átnyúló FX-swap piaci ügyletet is bejelentett a monetáris politika helyettes vezetője.

Jó a csillagok állása

Az USA-ban és az eurózónában is csökkennek az inflációs adatok, míg Kínában a jegybanki inlációs cél alatt van a tényleges infláció – mondta Virág Barnabás. Emellett a fejlett piacok hosszú hozamai is csökkennek.

A geopolitikai konfliktusok ellenére a nyersanyagárak (TTF-gáz, Brent nyersolaj) is csökkennek.

Tánc és (z)árcsökkenés

Virág Barnabás általános, széleskörű dezinflációról számol be, egyre több területen térünk vissza a normál inflációs sávba – mondta, sőt – tette hozzá – több esetben az árszint is csökkent.

Régiós összehasonlítás

Rövid időn belül lekerülhet a magyar inflációról az „Európa legmagasabb értéke” jelző – közölte az alelnök.

Kockázatok

A lassuló globális konjunktúra, a fogyasztás lassabb helyreállása, valamint a feltörekvő piacokról történő tőkekivonás kockázatokat hordoz magában – mondta Virág.

Növekedés

A IV. negyedévben már év/év alapon is növekedési dinamika várható – számolt be az MNB alelnöke.

Kiegyensúlyozott növekedési szerkezet

A bérek és a nettó pénzügyi vagyon is újra elkezdett növekedni – tájékoztatott Virág Barnabás, de felhívta a figyelmet, hogy az óvatosság miatt a magyar háztartások megemelték a megtakarításaikat.

A fogyasztás élénkülésével fontos a bizalom erősítése is – mondta az MNB alelnöke, ennek a szintje most még alacsony, de növekszik.

A beruházásokat nem a forráshiány, hanem a kereslet iránti hiány fogja vissza – tájékoztatott a jegybanki vezető. A vállalkozásoknak vannak forrásai a beruházások megvalósításhoz, ezek a források zömmel nem az alapkamattól függnek – fűzte hozzá Virág, aki emiatt beruházási fordulatban is reménykedik.

Ezek alapján Virág Barnabás jövőre kiegyensúlyozott szerkezetű gazdaságélénkülésre számít. Ebben az export növekedésének kiemelt szerepe lesz – vélte.

Külső egyensúly

Tavasz óta a folyó fizetési mérleg pozitív egyenleget mutat, ez akár 2023 egészére nézve is igaz lehet – vélte Virág.

Vannak veszélyek

A kockázati környezet grafikonján egyre több a zöld terület, veszélyt a geopolitikai feszültségek, az energia- és nyersanyagpiaci és a swappiaci kilengések okozta sokkot jelentenek – mondta Virág Barnabás. Megjegyezte, a hitelminősítők nem változtattak a magyar államadós-besoroláson.

Egy számjegy

„Az irányadó ráta a közeljövőben egy számjegyű tartományba kerül”

– szögezte le Virág Barnabás.

Reálkamatok

A Monetáris Tanács célja olyan pálya megvalósítása, mely a dezinflációt segíti, illetve azt, hogy a piaci hitelezési gyakorlat álljon vissza – mondta kérdésre válaszolva Virág Barnabás, majd megismételte az egy számjegyű irányadó kamat iránti célt. Megismételte azt is, a Tanács adatvezérelt módon dönt a kamatszintről.

A reálkamat az infláció gyors csökkenésével megemelkedett nemcsak Magyarországon, hanem mindenütt a világon. Virág szerint az infláció csökkenésének lassulásával ez a reálkamat csökkenni fog. A hazai reálkamatok a globális reálkamat-környezettől, illetve a gazdaság kockázati megítélésétől függnek, de utóbbiban is folyamatosan lépnek előre – mondta az MNB alelnöke.

Infláció vagy maginfláció?

A jegybanktörvény értelmében az MNB-nek a fő inflációs mutatóra kell koncentrálnia, de emellett figyelni kell a tartósságra is, ami azt jelenti, hogy figyelemmel kell lenni a maginflációra is – mondta kérdésre válaszolva Virág Barnabás.

Másik kérdésre válaszolva azt mondta, minél magasabb a monetáris transzmisszió, az annál jobban segíti az infláció leküzdését.

Pénzkiszorítás kérdése nem szerepelt a jegybank előtt, Virág Barnabás úgy vélte, a kötelező tartalékráta emelésével megvalósították a jegybank likviditási céljait – válaszolta szintén kérdésre az MNB alelnöke.

Itt a fontos adat

Közben az MNB honlapjára kikerült előrejelzés szerint a jegybank jövőre 4-5,5 százalékos inflációra, illetve 2,5-3,5 százalékos GDP-növekedésre számít.

A jegybank az előző negyedévben még 4-6 százalékos inflációt, valamint 3-4 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált 2024-re.

Vagyis az inflációs előrejelzést csak szűkítették,

a növekedési prognózist viszont csökkentette is a jegybank.

Vége

Virág Barnabás megköszönte az egész éves figyelmet, majd áldott, békés karácsonyt és sikeres új esztendőt kívánt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!