Tegnap lapunk is foglalkozott az érettségit kritizáló érdekvédelmi szervezetek és pártok álláspontjainak ismertetésével, sőt, az operatív törzs hétfői tájékoztatóján is úgy fogalmazott Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos, hogy nem veszélyes május 4-én megkezdeni az írásbeli érettségi vizsgákat.
Hétfő este pedig az ATV Egyenes beszéd című műsorában Farkas Örs kormányszóvivő kijelentette: "Ha tényleg május 3-án kezd el tetőzni a járvány, akkor nem érdemes elindítani az érettségit."
Ezek után Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár is arról beszélt tegnap esti videójában, hogy talán mégis elképzelhető az érettségi időpontjának mozgatása.
"Érettségi lesz, a kormány kijelölte a vizsgák időpontját, de ha a járványügyi szempontok indokolják, annak mozgatásáról a szükséges döntést meghozza a kabinet" - mondta az államtitkár a kormany.hu oldalon.
A világon háromféle módon reagáltak az év végi vizsgák megtartását illetően - írja a wmn.hu mai cikke.
- Vizsgák eltörlése: Norvégia, India, Amerikai Egyesült Államok - az UNESCO április 9-i listája szerint tizenegy ország törölte az érettségi vizsgákat a koronavírus-járvány miatt
- Vizsgák halasztása: Hongkong, Anglia, Írország - az UNESCO listája szerint a legtöbb, azaz 71 ország döntött emellett
- Vizsgaszabályok ideiglenes átalakítása: Belgiumban, Észtországban, Amerika egyes államaiban, Mexikóban, Egyiptomban (összesen 11 országban) online vizsgáznak. Online vizsga+évközbeni érdemjegyek kombinálása: Franciaország, Csehország, Dánia, Karib-térség több állama. Vizsgaszámok csökkentése: Olaszország.
Hogy Magyarország végül melyik csoportba kerül, azt a járvány és a döntéshozók alakítják majd ki, de a wmn.hu írása szerint az olyan világszervezetek, mint "a Világbank és az UNESCO arra hívják fel a figyelmet, hogy a jelenlegi helyzet azért különösen megterhelő az érettségiző diákok és családtagjaik számára, mert nem csak a gyerek jövője, hanem élete is a tét".