Hozzávetőleg egy hónapos bizonytalanság után úgy tűnik, elrendeződik az idei érettségi vizsgák kérdése. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi Kormányinfón azt mondta, hogy 133 ezer fő érettségiző diákot érint, de ha levesszük ebből azokat, akik nem tehetnek előrehozott érettségit, akkor 83 ezer főről van szó. A frissen megjelent rendelet szerint az írásbeli érettségi vizsgákat május 4-21. között kell megtartani a magyar gimnáziumokban a következő legfontosabb kitételekkel, melyek fel fognak kerülni az Oktatási Hivatal honlapjára is:
- középszinten kell szóbeli vizsgát tenni abból a tantárgyból, amelyből egyébként csak szóban lehetne vizsgázni
- a vizsgázóval kapcsolatban az igazgató vagy a szakértői bizottság dönthet egyedi esetekben a szóbeli megtartásáról, például akkor, ha emelt nyelvvizsgát szeretne tenni a diák
- ha minimum 12 százalékot ért el írásban egy vizsgázó, de nem éri el a 25 százalékot - szóbeli vizsgát is tehet
- testnevelésből kizárólag szóbeli vizsga lehetséges
- a vizuális kultúra tantárgyat a középszint esetén gyakorlati vizsga nélkül, csak az írásbeli alapján kell értékelni
Április 21-ig kérelmezheti olyan speciális esetekben a diák a vizsga törlését, ha például valamelyik tárgyból emelt szintről középszintre módosítja az érettségijét, ehhez az Oktatási Hivatal honlapján található formanyomtatványt kell kitöltenie és benyújtania.
Az érettségi alatt megfelelő távolságot kell tartani a résztvevőknek, a tantermekben maximum 10 fő tartózkodhat.
Legfontosabb érettségi vizsgaidőpontok:
- május 4. 9 óra: Magyar nyelv és irodalom
- május 5. 9 óra: Matematika
- május 6. 9 óra: Történelem
- május 7. 9 óra: Angol nyelv
- május 8. 9 óra: Német nyelv
- május 21-ig bezárólag zajlik majd a többi tantárgy érettségije, utoljára spanyol és olasz nyelvből.
A középszintű írásbeli érettségiket május 22-26-án lehet megtekinteni és észrevételezni, az emelt szintűeket pedig május 28-29-éni.
Az egyedileg eldöntött szóbeli vizsgák időpontja: június 4-16.
A Szülői Hang közössége még április 4-én arra hívta fel a figyelmet, hogy az írásbeli vizsgák közel 70 ezer tanuló megmozgatásával hozzájárulhatnak a járvány terjedéséhez. Megfelelő védőfelszerelés nélkül a tanulóknak és pedagógusoknak aránytalanul nagy kockázatot kell felvállalniuk a személyes megjelenéssel. Az esélyegyenlőséget is sérti, hogy ilyen feltételek mellett a felvételinél hátrányt szenvednek azok a tanulók, akiknél a hirtelen bevezetett digitális munkarend nehézségeket okozott.
Javaslatuk szerint megajánlott érdemjegyet kellene adni a tanulóknak, s csak azoknak kéne érettségit kiírni, akinél nem dönthető el, vagy a tanuló nem fogadja el a megajánlott jegyet. A kitűzött érettségi vizsgaidőpontokkal kapcsolatban pedig felhívják a figyelmet arra, hogy elképzelhető, hogy többen is éppen házi karanténban lesznek aznap, s nem tudnak megjelenni, ezért kérik, hogy a lakóhelyükhöz legközelebb eső oktatási intézménybe mehessenek. Kreatív és rugalmas megoldásokat sürgettek, melyek a kormányrendelettel úgy tűnik, csak kérések és javaslatok maradnak.