3p

Egy feltétel van, a kifizetésre, elszámolásra 2019 decembere után kerüljön sor.

Egyre több részlet derül ki a négy vagy többgyermekes édesanyák szja-mentességét biztosító szabályokról, lapunk arra volt kíváncsi, hogy mely időpontban keletkezett jövedelmeknél lehet ezt igénybe venni.

Alapesetben a jogszabály hatályba lépése utáni időszak az irányadó ilyen esetekben, tehát a 2020. január elsején és azt követően keletkezett jövedelmek jöhetnek szóba. Kérdésünkre Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára is ezt az ökölszabályt idézte a pénteki tájékoztatóján, hozzátéve, hogy meg kell nézni a részletszabályokat.

Nos, a parlament előtt lévő adócsomagból az derül ki, hogy nem csak a 2020-ban keletkezett jövedelmek jöhetnek szóba az adómentesség elszámolása során. Egyes esetekben csak az a feltétel, hogy a kifizetés abban az évben történjen meg.

Az adócsomag egy új, 29/D alcímmel egészíti ki a szja-törvényt, ez szól a négy vagy több gyermeket nevelő anyák szja-mentességéről. Erről a privátbankár tegnap írt részletesen.

Az adócsomag egy másik paragrafusa, a 13-as rendelkezik a hatályba léptetésről, arról, hogy mely időpontban megszerzett jövedelmekre vonatkozik a mentesség. A cikkünkben tárgyalt esetekkel külön bekezdés foglalkozik. Ebből pedig az derül ki, hogy nem kell feltétlenül 2020-ban keletkeznie annak a jövedelemnek, amely a törvény hatálya alá esik.

Ez szerepel a javaslatban:

  • 2) Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2019. évi … törvénnyel megállapított 29/D. §, 48. § (2) bekezdés e) pont, (3b)-(3c) bekezdés, (4) bekezdés b) pont, 49. § (1), (1a), (7) bekezdés – a (3) bekezdésben foglalt eltéréssel – a 2019. december 31-ét követően megszerzett bevétel adókötelezettségére alkalmazható első alkalommal.
  • 3) Munkaviszonyból származó jövedelem esetében a (2) bekezdés szerinti rendelkezések
  1. a) 2019. december 31-ét követő időszakra elszámolt,
  2. b) 2019. évre vonatkozó, de 2020. január 10-ét követően kifizetett,
  3. vagy c) 2019. évet megelőző évre vonatkozó, a 2019. december 31-ét követően kifizetett bevétel adókötelezettségére alkalmazhatóak első alkalommal.

A most tárgyalt eset, mint említettük, a 29/D alcím. Vagyis amennyiben a munajövedelem korábban keletkezett, mint 2020, de az elszámolásra, kifizetésre leghamarabb a jövő évben kerül sor, akkor a törvény - ha így fogadják el - az ott említett esetekben lehetővé teszi az adómentesség érvényesítését. Érdemes tehát megvizsgálniuk az érintetteknek, hogy ezek figyelembe vételével tudnak-e élni a lehetőséggel a 2020 előtt keletkezett bevételeik esetében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!