2020 végén alapították az Oltóanyaggyár Zrt.-t, ugyanis a koronavírus-járvány kellős közepén a kormány elérkezettnek látta az időt, hogy "saját lábra" állítsa a hazai oltóanyagellátást, ezért egy hazai gyártóbázis létrehozásáról döntöttek. A gyártás ugyan még odébb van, de az üzem elindításához szükséges előkészítő munka részeként már működik a projektet lebonyolító cég.
Az utolsó megnyilatkozást az Oltóanyaggyárral kapcsolatban februárban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tette Lyonban az európai uniós tagállamok kül- és egészségügyi miniszteri konferenciáján, miszerint a debreceni oltóanyaggyár révén hazánk már az év végétől részt tud venni a globális vakcinaelőállításban.
Az Oltóanyaggyár ma megjelent éves beszámolója szerint a nettó árbevétele tavaly 100 ezer forint volt, nyeresége pedig 32 ezer, amin nincs mit csodálkozni, hiszen még semmi nem indult be a gyárban. Van viszont rövid lejáratú kötelezettsége, ami 75 millióra rúg.
Ugyanakkor nem lehet elmenni a tény mellett, hogy mekkorát nőtt a cég pénzállománya, 5 millióról 2,2 milliárd forintra.
A cég induló alaptőkéjét időközben 5 millió forintról 110 millió forintra növelték. Összesen egyébként 3,22 milliárd forintos ázsiós tőkeemelést hajtott végre tavaly két lépésben a tulajdonos, a Debreceni Egyetem olyan módon, hogy ebből 105 millió forinttal a jegyzett tőkét emelték meg, a maradékot pedig a tőketartalékba helyezték. Így jelent meg a friss mérlegben egy 3,1 milliárd forintos tőketartalék.
A beszámoló adataiból az is könnyen kiszámolható, hogy a 12 főt foglalkoztató Oltóanyaggyárban havonta 1 millió forintot visznek haza az alkalmazottak.
A stratégiai célkitűzés szerint a debreceni lokalizációjú Nemzeti Oltóanyaggyár közel 20 millió adag különböző típusú vakcina előállítására lesz alkalmas, ideértve a koronavírus mutációi elleni oltásokat is. Még tavaly nyáron politikai megállapodás jött létre az oroszokkal arról, hogy Magyarország 2021-ben megkapja a Szputnyik vakcina gyártásához szükséges technológiát a Nemzeti Oltóanyaggyár számára. Erről többet azonban azóta sem lehet tudni. Időközben az orosz-ukrán háború is kirobbant, a Szputnyikot pedig még azóta sem engedélyezték az Európai Unióban.
Ujhelyi István, a szocialisták Európa Parlamenti képviselője szerint ugyanakkor fel kéne mondani a vakcinagyár orosz szerződését, mert az a "Fidesz felsővezetőinek magánbiznisze".
"A debreceni oltóanyaggyárat ugyanis nemcsak Putyin sötét árnyéka lengi körül, de a mutyi szaga is" - közölte a politikus az MTI-vel 2022 márciusában, majd hozzátette, úgy tudják, "közpénzmilliárdokat csoportosítottak át az intézmény létrehozására, amelynek végső számlája valahol 50 milliárd forint felett várható".
Az MSZP EP-képviselője emlékeztetett, korábban közérdekű adatigénylést nyújtott be több minisztériumhoz annak érdekében, hogy megismerhesse a beruházás részleteit, a finanszírozás pontos hátterét, azonban megkereséseire nem kapott válaszokat.