3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az épületek energiahatékonysága rengeteget javult az elmúlt évtizedekben, és ez a trend a jövőben is folytatódni fog, hiszen 2021. január 1-jétől kizárólag olyan új lakások kaphatnak használatbavételi engedélyt, amelyek energiafelhasználása költséghatékony, azaz közel nulla energiaigényű. A legalább BB energetikai osztályú besoroláshoz az szükséges, hogy az energiafogyasztás minimum 25%-ának megújuló forrásból kell származnia.

Akár új ház építéséről vagy meglévő korszerűsítéséről van szó, a szigorú előírásoknak való megfeleléshez jó megoldás lehet valamilyen hőszivattyús rendszer beszerelése. Az alábbiakban ezt a technológiát és előnyeit mutatjuk be.

Működési elvük

Leegyszerűsítve a hőszivattyús rendszerek működésének lényege, hogy hőt vonnak el a környezetből (típustól függően a levegőből, a vízből, a talajból), majd ezt igény szerint kicsit felfűtve vagy lehűtve bevezetik az épületbe. A rendszer működtetésének természetesen van némi energiaigénye, de akár több mint 50%-os költségcsökkentés is elérhető a használatukkal.

A hőszivattyús rendszerek fajtái

  • Geotermikus: a talaj hőjét hasznosító rendszereknek két fő típusa van. Az egyiknél több tíz- vagy akár százméteres mélységig lefúrt talajszondák segítségével nyerik ki a föld hőjét, míg a másik típusnál nagyobb területen, de mindössze pár méteres mélységben kiépített zárt talajkollektoros rendszerben keringetett folyadék segítségével hűtik vagy fűtik az épületet.
  • Vizes rendszerek: jellemzően föld alatti források vizét hasznosítják, amelyek hője a hőszivattyús rendszerek közül a legmagasabb hatásfokkal hasznosítható. Kiépítése azonban nagyobb befektetést igényel, hiszen egy állandó vízhozammal rendelkező nyerő kút mellett a felhasznált vizet vissza is kell juttatni a talajba.
  • Levegős hőszivattyús rendszerek: a környezet levegőjének hőtartalmát használják fel. Ezek a rendszerek általában kisebb költséggel építhetők ki, de az ingadozó külső hőmérséklet miatt alacsonyabb hatásfokkal is üzemelnek. Kisebb teljesítményük leginkább alacsonyabb alapterületű épületek fűtésére vagy hűtésére ideális.

A hőszivattyú előnyei

  • Jelentős energiát és ezáltal pénzt takarít meg a ház tulajdonosának
  • Az energiamegtakarítás egyenes következménye, hogy az épület fűtése és hűtése során kevesebb káros anyag kerül a levegőbe, sőt, a kibocsátás akár nullára is csökkenthető
  • A fűtés, a hűtés és a melegvíz előállítása egyetlen berendezéssel biztosítható
  • A hőszivattyús rendszer nincs kiszolgáltatva a természet változékonyságának, mint a szél- vagy a napenergia

Amennyiben felkeltették érdeklődését a hőszivattyús rendszerek, a STIEBEL ELTRON honlapján nem csak széles kínálatból válogathat, de a szakemberektől minden felmerülő kérdésére is választ kaphat.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!